93 avsnitt • Längd: 55 min • Månadsvis
Här vill vi berätta om det liv vi upptäckt med Gud, som innebär att stå på Fast Mark, en grund som inte rubbas. För oss handlar detta inte om religion, utan en relation med honom som gett oss liv. Tveka inte att kontakta oss om du har några frågor eller funderingar.
The podcast Fast Mark Församling is created by Fast Mark. The podcast and the artwork on this page are embedded on this page using the public podcast feed (RSS).
Lära känna Jesu kärlek - Jonas Eriksson
Vad innebär det att leva ett korsfäst liv och sträva efter andlig fullkomlighet? I denna undervisning delar Michael om att dö bort från oss själva och låta Kristus leva genom oss. Vår resan inte slutar vid frälsningen, men det finns mycket mer! Låt oss tillsammans sträva efter att lära känna Herren mer och växa i andlig mognad!
Guds folk är alltid på vandring, både geografiskt och i en process att vandra med Gud – att lära känna honom mer och rensa bort det som hindrar oss från att bära frukt.
Storsamling 12/01/25.
Kort budskap om Evangeliet på Julfest 2024.
I dagens avsnitt utforskar vi ett pastoralt och profetiskt budskap som berör hjärtat av vår relation med Gud. Vi lever i en tid av utmaningar där många lider av oro, stress och trötthet – något som också avspeglas i statistik om mental hälsa. Genom Guds ord belyser vi tre nyckelområden för förvandling: 1. Att kasta våra bekymmer på Herren 2. Att lämna centrum av våra liv för att låta Kristus bli Herre 3. Att ta emot allt det goda som vår Fader vill ge oss Vi fördjupar oss i skrifter som: • Matteus 11:28–30: “Kom till mig, alla ni som arbetar och är tyngda av bördor, så ska jag ge er vila. Ta på er mitt ok och lär av mig, för jag är mild och ödmjuk i hjärtat. Då ska ni finna ro för era själar, för mitt ok är milt och min börda är lätt.” • Psaltaren 55:23: “Kasta din börda på Herren, han ska uppehålla dig. Han låter aldrig den rättfärdige vackla.” • Psaltaren 62:6–9: “Bara i Gud har jag ro, från honom kommer mitt hopp. Bara han är min klippa och min frälsning, min borg, jag ska inte vackla. Min frälsning och min ära beror på Gud, min starka klippa, min tillflykt finns i Gud. Förtrösta alltid på honom, ni folk, utgjut era hjärtan för honom. Gud är vår tillflykt.” Detta budskap är en inbjudan till att hitta tröst, ro och glädje i Guds närvaro. Följ med oss och upptäck hur Guds ord kan förvandla våra liv genom vila, förnyelse och sann tillbedjan.
I detta avsnitt pratar vi om vad vi gör när vi träffas i lärjungaskap. Med inspiration från Jesu modell lyfter vi vikten av gemenskap och träning.
Gemenskap handlar om att dela livet och bygga relationer, precis som Jesus gjorde:
“Han utsåg tolv som skulle VARA MED honom och som han skulle SÄNDA UT för att predika.” (Mark 3:14)
Träning innebär att växa i tron och utrustas för att dela evangeliet. Paulus skriver:
“Honom predikar vi genom att förmana varje människa och undervisa varje människa med all vishet, FÖR ATT FÖRA FRAM varje människa som fullkomlig i Kristus. FÖR DET MÅLET arbetar och kämpar jag i hans kraft, som verkar mäktigt i mig.” (Kol 1:28-29)
Hur kan vi i praktiken träna och uppmuntra varandra? Hur delar vi vårt liv och hjälper varandra att leva mer som Jesus? Lyssna för att få konkreta tips och exempel på hur vi kan ta lärjungaskap till en ny nivå.
Ladda ner presentationen här: https://docs.google.com/presentation/d/1CxsnLkBYJh2GPkJzxB128wBU7-JT-8oR?rtpof=true&usp=drive_fs
En praktiskt undervisning om att göra lärjungar. Jesus har sänt oss till världen med ett uppdrag att vara människofiskare, bära frukt, överföra det vi fått till andra, träna lärjungar och bli andliga föräldrar. Vad är det jag skall ge vidare och hur gör jag det? Vilka dimensioner består lärjungaträning av? Som lärjungatränare / handledare är jag en herde och ledare med syfte att leda andra människor närmare Jesus och hjälpa dem att formas till att bli lika Honom. Gud söker arbetare som är beredda att ge sina liv. "Träna" är ett nyckelord.
I länken finns de fem blädderblocksblad jag använde i undervisningen: https://drive.google.com/drive/folders/16LMeaQCUVdBT03KddISk7zPsvtetOHGa?usp=sharing
Ordet delat på storsamlingen 03/11/2024.
Se dig inte tillbaka i livet – på de negativa sakerna.
Se istället framåt.
" Tänk inte på det som har hänt,
bry er inte om det som var förr.
Se, jag gör något nytt."
Jes 43:18-19
Vi går in i flera nyckelord om hur skall vi leva Gud’s Församling: Friden & Uppbyggelse
Enligt Jesaja 53 är vi räddade från synden att gå vår egen väg. När vi i tro bekänner Jesus som Herre blir vi frälsta. Som delar i Kristi Kropp är vi underordnade både Jesus huvudet och Jesus kroppen. En kropp som bygger upp sig själv i kärlek. Som Jesus lärjungar är vi kallade att bli formade lika Jesus och forma Kristus i andra. Det sker genom uppmuntran, förmaning, tillrättavisning och undervisning. I kärlek och ödmjukhet kan vi vara fria att både tala in i varandras liv, och att ta emot från varandra. Utan rädsla och utan stolthet. Då fungerar vi verkligen som Kristi Kropp tillsammans.
I Gud själv upptäcker vi kärlek i auktoritet. Guds församling lever också i dess två verkligheter.
Hur har Gud tänkt att vi ska leva församling? Det börjar med vår egen relation med Gud. Och när vi upptäcker hur Gud lever, då kan vi leva på samma sätt här på jorden.
Vi tjänar Gud i tre riktningar; uppåt, inåt och utåt. Det är vår tjänst direkt med Gud i bön och vårt personliga liv med Herren, till mina syskon i församlingen som är Kristi Kropp, och i vittnande och goda gärningar till de som ännu inte känner Herren.
Det finns en stark koppling mellan dessa tre.
- Jag kan inte säga att jag älskar Gud som jag inte sett om jag inte älskar mina syskon som jag har sett. I mitt liv med Gud blir jag fylld med Guds kärlek och liv för att ge vidare till andra.
- Kärleken och enheten mellan oss i församlingen blir ett vittnesbörd för världen och de kommer förstå att vi är Jesus lärjungar och att det är på riktigt. Det är både ett löfte och en konsekvens.
Vi har alla fått en tjänst att bygga upp Kristi Kropp. Vi har också fått försoningens tjänst för att föra människor tillbaka till Gud.
Den avgörande striden står på det relationella planet!
För denna tjänst är vi hel beroende av den Helige Andes ledning och kraft.
Rom 12:10
“Var innerligt tillgivna varandra i syskonkärlek."
God the Father is seeking for worshipers who worship Him in Spirit and in Truth. Worship towards God will always start in our interior, in our spirit. However, we are made of Body, Soul & Spirit, therefore we have to learn to express our worship not only in our spirit, but in our attitudes. In this teaching, Michael shares about practical attitudes in worship we see in the Bible.
Det finns ungefär 37 'varandrabuden' i Nya Testamentet. Jesus har visat apostlarna hur vi ska leva och ha gemenskap med varandra. Guds principer om kärlek, tjänande och förlåtelse är mycket tydliga i Hans ord. Nu får vi tillsammans upptäcka hur vi kan tillämpa detta i våra lokala församlingar på ett mycket praktiskt sätt.
Johannes 13:14–15 Om nu jag, er Herre och Mästare, har tvättat era fötter, så är också ni skyldiga att tvätta varandras fötter. Jag har gett er ett exempel för att ni ska göra som jag har gjort mot er. Johannes 13:34–35 Ett nytt bud ger jag er: att ni ska älska varandra. Så som jag har älskat er ska också ni älska varandra. Om ni har kärlek till varandra ska alla förstå att ni är mina lärjungar.” Vad betyder att älska varandra? Hur kan vi mäta vår kärlek och tjänande mot varandra? Var finns det mer detaljerade instruktioner till oss om hur vi ska älska varandra? Det finns ungefär 37 'varandrabuden' i Nya Testamentet. Jesus har visat apostlarna hur vi ska leva och ha gemenskap med varandra. Guds principer om kärlek, tjänande och förlåtelse är mycket tydliga i Hans ord. Nu får vi tillsammans upptäcka hur vi kan tillämpa detta i våra lokala församlingar på ett mycket praktiskt sätt. Vi förstår att, på samma sätt som Jesus och apostlarna gjorde, behöver vi leva i öppenhet, ömsesidighet, underordning och tillit till varandra för att kunna växa i en ren och andlig gemenskap.
Jesus says: 23 Yet a time is coming and has now come when the true worshipers will worship the Father in the Spirit and in truth, for they are the kind of worshipers the Father seeks. 24 God is spirit, and his worshipers must worship in the Spirit and in truth.” (John 4)
Worship is not about music, neither a musical style, nor something I produce in my flesh… it is about who I truly am in Jesus! my daily life immersed in eating and drinking the Word of God, living in a constant prayer's life! the real spiritual life in my deep and daily fellowship with the God Father, through Jesus Christ, in the anointing and in the presence of The Holy Spirit! … being a true disciple of Jesus, … living in light and holiness, … indeed bound in the Body of Christ, His living church, in joints and ligaments, … united in the Spirit with my brothers and sisters, … serving the Lord with all my heart, … living in submission and in fervent love for one another… Loving the Lord our God with all our heart and with all our soul and with all our mind! … being a true worshipers who worships the Father in the Spirit and in truth!
God the father is seeking for worshipers who worship Him in Spirit and in Truth. Worship towards God will always start in our interior, in our spirit. However, we are made of Body, Soul & Spirit, therefore we have to learn to express our worship not only in our spirit, but in our attitudes. In this teaching, Michael shares about practical attitudes in worship we see in the Bible.
En sammanställning av evangeliet.
Gud är kärlek och Han bevisar sin kärlek för oss genom Jesus död på korset. Vi behöver tro på Hans kärlek, men också lära känna Hans kärlek. Detta är ett verk av den Helige Ande. När vi tar emot Guds kärlek tar vi emot Guds hjärta. I Hans hjärta finns inte bara jag själv, utan också andra människor. När vi lär känna Hans kärleksfulla hjärta får vi del av Hans kärlek till andra. Han formar sina egna egenskaper i oss: ett herdehjärta, ett fadershjärta, ett modershjärta. Allt detta talar om ett hjärta vänt till andra, som ger uppmärksamhet till andra. Herren vill vidga våra hjärtan så att fler får plats där. Detta är verklig mognad, när vi inte längre har fokus på oss själva, utan ger en kärleksfull uppmärksamhet till andra. Kärleken är också den enda rena motivationen i allt verk i Guds rike, inget annat håller. Så låt oss överflöda i kärleken till varandra och till alla! (1 Tess 3:12)
Tips för nya ledare.
Sven Nilsson har varit i aktiv evangelisk tjänst sedan 1947, först som evangelist och senare som pastor. Han har en gåva och tjänst både som lärare och profet. För närvarande är han en del av församlingsledningen för Kristet Center Örebro, som han också varit med att grunda. Sven Nilsson har även skrivit ett flertal böcker och varit en framträdande nationell ledare i olika bönenätverk.
Sven inleder om sitt liv i i tjänst i Guds Rike. Han predikar om vad som karaktäriserar en Jesu lärjunge, hur vi förhåller oss till varandra i livet i församlingen och om att leva beroende av Gud. Han utgår från början på Hebreerbrevet 13.
Sven Nilsson har varit i aktiv evangelisk tjänst sedan 1947, först som evangelist och senare som pastor. Han har en gåva och tjänst både som lärare och profet. För närvarande är han en del av församlingsledningen för Kristet Center Örebro, som han också varit med att grunda. Sven Nilsson har även skrivit ett flertal böcker och varit en framträdande nationell ledare i olika bönenätverk.
Sven undervisar djupt och profetiskt om att vi behöver lära känna församlingen som en en gemenskap i Kristi Kropp. Detta är en del av Guds eviga syfte för sin församling.
Paulus ser församlingen i ett frälsningshistoriskt perspektiv där församlingen är den ny skapelsen i Kristus.
Innehållet i gemenskapen bland de troende är oerhört avgörande och att det manifesteras på ett konkret sätt. Det är en gemenskap som skall präglas av innerlighet, ömsesidighet, betjäning och att varje persons gåva kommer till sin rätt. Då kan den Helige Ande manifesteras på ett helt nytt sätt i församlingen.
Kroppen uppbygger sig själv och återspeglar gemenskapen mellan Fadern, Sonen och Anden. Gud, skapelsen och församlingen är i första hand relationell till sin natur.
Detta är den väckelse som Gud vill göra med sin församling!
Vi skall stå fasta i våra relationer och i gemenskapen i församlingen och inte ge djävulen tillfälle.
Gud har kallat oss att både vara lik Jesus genom att ha hans natur och karaktär (Andens frukter) och att göra Jesu gärningar (Andens gåvor). Vi behöver växa i båda.
Många nöjer sig med att sträva efter att bli lik Jesus genom att arbeta på sin karaktär i enlighet med Gal 5:22-23. Men Jesus säger även att vi ska GÖRA de gärningar han gjorde. Det gör vi genom Andens kraft och Andens gåvor. Paulus talar om att ivrigt söka nådegåvorna för att bygga upp församlingen. Vi behöver aktivt längta efter och söka efter att vandra i det övernaturliga genom att ivrigt söka Andens gåvor för att utrusta och bygga Guds rike.
Bönen är verkligen en relation av intimitet och ärlighet med Gud där vi inte behöver vackra ord för att bli accepterade inför Honom, utan jag kan uttrycka mitt hjärta uppriktigt i en vänskaps-, förtroende- och ödmjukhetsrelation.
Paradigmer, tradition och religiositet är handlingar som vi ofta lär oss redan som barn inom den evangeliska miljön och det behöver brytas.
Guds Rike finns i den enskilde pånyttfödd Kristi lärjunge och är den himmelska ”kulturen” som Gud vill att vi ska lära oss i vår dagliga vandring. Jesus är bland sin församling lika mycket i den lilla 2-3 st (Mat 18:20) som i den största och eviga universella församling (Heb 12:22).
En undervisning om att vandra i tro och leva i bön, i den Helige Andes kraft, gåvor och ledning, för att kunna gå framåt i allt som Gud vill i och genom våra liv och församlingen. Framförallt är det en undervisning om hur stark koppling det är mellan dessa tre områden. Tro är en grund för vår frälsning, men också för hela vårt liv som Jesus lärjungar. Tro är också ett val och beslut, som påverkar våra handlingar och blir synlig för andra. Bön är gemenskap med Gud och en livsstil, men också ett arbete. I allt är vi beroende av den Helige Ande, att vara fyllda och ledda av Anden osv. När vi har tro ber vi. Bön föder tro. Anden bygger upp vår tro och leder oss i bön, osv osv.
En undervisning om dom olika stationer i det andliga livet i och med den Helige Ande.
En undervisning om omfattningen av Guds frälsning. Jesus kom för att ge oss fullständig frälsning - till ande, själ och kropp!
På korset bar han våra synder, men också våra smärtor och sjukdomar. Han kom för att göra slut på djävulens verk. När han vandrade här på jorden förlät Jesus synder, botade alla slags sjukdomar och befriade från onda andar. Detta gör han än idag. Han vill ge oss fullständig frälsning!
Evangeliet om Guds Rike är de goda nyheterna om att Jesus är Herre och Kung. Det är inte modernt eller bekvämt för vårt kött att ha Jesus som Herre, att ta sitt kors och att följa Honom i allt. Men, det är villkoret och porten in i Guds Rike, Jesus kommer att komma tillbaka som Herre och här och nu är det enda sättet att vara en Jesu lärjunge.
Genom att överlämna allt i vårt liv under Honom och leva i lydnad får vi också möjlighet att verkligen vila, leva i hans frid och vi kan stå emot fiendens angrepp i den andliga striden. Gud Faderns kärlek når verkligen fram till oss och vi kan leva i det överflödande liv som Jesus har för oss.
Jesus kallar oss till omvändelse och till tro. Han sade i Markus 1:14-15 “Tiden är inne och Guds rike är nära. Omvänd er och tro på evangeliet!”. Gud är kärlek (Joh 4:8) samtidigt som Han är en förtärande eld (Heb 12:28-29). Det finns inte rum för apati när vi hör Evangeliet. Låt oss ödmjuka oss inför vår kärleksfull och rättfärdig Gud och omvända oss från all apati och likgiltighet.
Personligt vittnesbörd om Guds trofasthet och verk.
Vad innebär det att följa Jesus? Vad är målet med lärjungaskap? Hur ser vägen ut för att nå det målet? Dessa tre frågor berörs i den här korta undervisningen.
Vår Gud Pappa gav oss, Jesu lärjungarna, den fri viljan där var och en kan bestämma sig för att vandra i ljuset, genom bekännelse till Gud och bekännelse till syskonen; helgelseprocessen.
Därmed att leva totalt kopplat till syskonen i Kristi kropp.
Ett kort vittnesbörd från Marcus Persson som delades i Julfesten 2022.
Vi tillhör inte världen som Jesus säger i Johannes 17. Vi är inte vanliga vandrare eller luffare. Första Petrusbrevet är en underbar handbok för pilgrimer, och det börjar med följande text: "Från Petrus, Jesu Kristi apostel. Till de utvalda som lever utspridda som främlingar i Pontus, Galatien..." 1 Petrus 1:1–2
Jesus säger i Johannesevangeliet 17:16 "De tillhör inte världen, liksom inte heller jag tillhör världen." Ett Guds pilgrim har åtminstone fem viktiga egenskaper: 1. Har ett tydligt mål: 1 Petrus 1:8-9 8 Honom älskar ni utan att ha sett honom, och fast ni ännu inte ser honom tror ni på honom och jublar i obeskrivlig, himmelsk glädje 9 när ni nu är på väg att nå målet för er tro: era själars frälsning. 2. Bär ett hemligt budskap 1 Petrus 1:10-12 Det var denna frälsning som profeterna sökte och forskade efter, de som profeterade om den nåd som ni skulle få. 11 De försökte förstå vem eller vilken tid Kristi Ande i dem syftade på när han förutsade Kristi lidanden och den härlighet som skulle följa. 12 Och det uppenbarades för dem att det inte var sig själva utan er som de tjänade med sitt budskap. Det budskapet har nu förkunnats för er genom dem som i den helige Ande, sänd från himlen, gav er evangeliet – ett budskap som änglar längtar att få blicka in i. 3. Vandrar i en ständig helgelse 1 Petrus 1:13-16 13 Spänn därför bältet om livet, var vakna och hoppas helt och fullt på den nåd ni ska få när Jesus Kristus uppenbarar sig. 14 Som lydnadens barn ska ni inte följa de begär som ni levde i förr, när ni var okunniga. 15 Nej, liksom han som har kallat er är helig ska också ni vara heliga i allt ni gör. 16 Det står ju skrivet: Ni ska vara heliga, för jag är helig. 4. Har en tydlig väg 1 Petrusbrevet 2:21-25 21 Till detta är ni kallade. Kristus led i ert ställe och efterlämnade ett exempel åt er, för att ni ska följa i hans fotspår. 22 Han hade inte begått någon synd, och inget svek fanns i hans mun. 23 När han blev hånad svarade han inte med hån, när han fick lida svarade han inte med hot, utan han överlämnade sin sak åt honom som dömer rättvist. 24 Han bar våra synder i sin kropp upp på korsets trä, för att vi skulle dö bort från synderna och leva för rättfärdigheten. Genom hans sår är ni helade. 25 Ni var som vilsna får, men nu har ni vänt om till era själars herde och vårdare. 5. Står emot djävulen 1 Peter 5:8-11 8 Var nyktra och vakna. Er fiende djävulen går omkring som ett rytande lejon och söker efter någon att sluka. 9 Stå emot honom, orubbliga i tron, och tänk på att era bröder här i världen går igenom samma lidanden. 10 Efter en liten tids lidande ska all nåds Gud, som har kallat er till sin eviga härlighet i Kristus, upprätta, stödja, styrka och befästa er. 11 Hans är makten i evighet. Amen.
Vi behöver Guds favör till vår ekonomi så att Gud välsignar oss i alla vår händers verk och öppnar Hans rika förrådshus, himlen - 5 Mos 28:12.
När vi läser 5 Mos 11:1, 7-23 så kan vi göra två frågor
Sverige, Europa och hela världen går igenom nya tider i det ekonomiska bitar. Vi behöver söka Gud för att få himmelsk vishet hur vi bemöter dessa nya utmaningar.
Undervisning från storsamlingen i juli 2022.
En Jesu lärjunge följer Jesus. Vi är kallade att ta emot från Jesu, att leva så som han lärt oss och överföra det till andra.
Tre dimensioner i vår präst tjänst inför Gud, med varandra och till världen.
Vi behöver rätt tyda den tid vi lever i och ha rätt attityd inför Herrens återkomst. Vi ser världshändelser utspela sig inför oss - krig, rykten om krig, epidemier - och vi behöver se att detta är tecken på att Jesu återkomst är nära. Det är ”början på födslovåndorna”. Jesus kommer snart, och han är närmare nu än någonsin tidigare. I den här tiden är det helt avgörande för oss vilken attityd vi har inför allt detta. Vi behöver lyssna till och lyda Jesus ord: Bli inte förskräckta! Vaka och be! Var beredda! Lyft era huvuden!
How to cultivate covenant fellowship. Bible is a covenant book, God is a covenant God, the church is a covenant community. How can we apply the covenant principle in to our everyday life.
En undervisning om på samma sätt som Jesu utförde Guds Faders vilja och uppgift så är det Församlingens uppdrag att fortsätta som Kristus Kropp på jorden.
Asaph Borba, en brasiliansk lovsångsledare, berättar om hur Gud vill förvandla våra liv genom proklamering av det hopp vi äger i Jesus. Undervisningen tar upp fem punkter för att leva i hoppet. Hoppet utverkas genom tron, ges genom Skriften och skänks till oss i uppenbarelsen om Kristus. En fullständig förståelse av nåden ger oss också hopp och uppenbarelsen av Guds härlighet.
Vad Gud har för oss är mycket mer fantastisk än något annat vi kan få.
För att få det är kostnaden att vi behöver ge upp våra egna liv.
Livet handlar om relationer, med Gud och varandra. När vi dör från oss själva kan vi verkligen få liv och få fungerande relationer i familjen, i församlingen och med Gud själv.
En pastoral undervisning till församlingen om hela Matteus kapitel 6. När vi GER, när vi BER och när vi FASTAR. Vi ber att Guds rike skall utbreda sig och vi söker Hans Rike och hans vilja först. Vi lever inte styrda av pengar, men vi har Guds välsignelse för alla våra behov genom Honom som är vår goda Pappa.
Ordet "uppryckelsen" på grekiska är "Harpazo" och förekommer 13 ggr ( 1 Tes 4:17; Apg 8:39; 2 Kor 12:2,4; Upp 12:5…Mat 13:19; Joh 6:15; 10:12,28,29; Apg 23:10; Jud 1:23; annan betydelse i Mat 11:12).
I 1 Tes 4:17 står platsen där det sker Uppryckelsen: ”för att möta Herren i rymden(aer)”. Darbys översättning har valt : ” möta Herren i luften”. På grekiska används ”aer” och inte ”ouranos”= himlar eller himlen. Var ska vi definiera att ”aer” ligger? I den ”första himlen” närmast jorden (”aer” - 7 ggr ; Apg 22:23; Efes 2:2; I Kor 9:26; 14:9; Upp 9:2; 16:17). I 2 Kor 12:2 står att Paulus blev uppryckt till 3e himlen och till paradiset (v.4). Det är överens med flera andra texter bland annat 1 Kung 8:27: ”Men kan verkligen Gud bo på jorden? Se himlarna (åtminstone 2 himlar) och himlarnas himlen (3e himlen) rymmer dig inte.”
Det är viktig att gå in vad det betyder ”bland skyar” ( 1 Tes 4:17). Ordet är ”nephele”; förekommer 21 ggr, men det viktigaste platser för förståelse av Uppryckelsen väljer vi Apg 1:9: ” hur han lyftes upp och ett moln (nephele) tog honom ur deras åsyn” . I v.11 säger till oss att : ”Denne Jesus som togs upp från er till himlen, han ska komma tillbaka på samma sätt som ni såg honom stiga upp till himlen.” Läs de andra texter om moln: Mat 24:30 (på himlens moln); Mar 13:26( bland molnen); Luk 21:27 ( i ett moln); Upp 1:7 ( med molnen); 10:1 ( insvept i ett moln); 11:12( de for upp himlen i ett moln). Min förståelse är att moln betyder Jud 1:14 : ”Se Herren kommer med sina tusentals heliga” ; Sak 14:5 : ”Då ska Herren min Gud komma och alla heliga med sig”. ”Nephele” är ett moln med definierad form och gränser. I Heb 12:1 står det : ”en så stor sky av vittnen”, här används ”nephos” ;1 gång. Derek Prince tror att det kan vara dem heliga som Jesus tog med sig i Hans uppståndelse som förstlingsfrukt, de heliga som redan har fått en förhärligad kropp (Läs Mat 27:51-54).
Stephen Kaungs bok ”The King is Coming” berättar om att det är möjligt att dela in två olika Uppryckelsen:
Det går att kanske dra parallell bild av de olika Uppryckelsen med dem olika offer som Gud önskar i GT, förstlingsfrukts offer ( 2 Mos 22:29; 23:19; 3 Mos 2;12,14; 23:9-14); tiondet och offer från ”största skörden” ( 4 Mos 18:20-27) . ”De fattiga fick sin försörjning genom att ta det överblivna efter skörden” (kommentar i SFB15) som Rute gjorde i kap 2:1-3 ( 3 Mos 23:22; 5 Mos 24:19).
Ordet "uppryckelsen" på grekiska är "Harpazo" och förekommer 13 ggr ( 1 Tes 4:17; Apg 8:39; 2 Kor 12:2,4; Upp 12:5…Mat 13:19; Joh 6:15; 10:12,28,29; Apg 23:10; Jud 1:23; annan betydelse i Mat 11:12). I 1 Tes 4:17 står platsen där det sker Uppryckelsen: ”för att möta Herren i rymden(aer)”. Darbys översättning har valt : ” möta Herren i luften”. På grekiska används ”aer” och inte ”ouranos”= himlar eller himlen. Var ska vi definiera att ”aer” ligger? I den ”första himlen” närmast jorden (”aer” - 7 ggr ; Apg 22:23; Efes 2:2; I Kor 9:26; 14:9; Upp 9:2; 16:17). I 2 Kor 12:2 står att Paulus blev uppryckt till 3e himlen och till paradiset (v.4). Det är överens med flera andra texter bland annat 1 Kung 8:27: ”Men kan verkligen Gud bo på jorden? Se himlarna (åtminstone 2 himlar) och himlarnas himlen (3e himlen) rymmer dig inte.” Det är viktig att gå in vad det betyder ”bland skyar” ( 1 Tes 4:17). Ordet är ”nephele”; förekommer 21 ggr, men det viktigaste platser för förståelse av Uppryckelsen väljer vi Apg 1:9: ” hur han lyftes upp och ett moln (nephele) tog honom ur deras åsyn” . I v.11 säger till oss att : ”Denne Jesus som togs upp från er till himlen, han ska komma tillbaka på samma sätt som ni såg honom stiga upp till himlen.” Läs de andra texter om moln: Mat 24:30 (på himlens moln); Mar 13:26( bland molnen); Luk 21:27 ( i ett moln); Upp 1:7 ( med molnen); 10:1 ( insvept i ett moln); 11:12( de for upp himlen i ett moln). Min förståelse är att moln betyder Jud 1:14 : ”Se Herren kommer med sina tusentals heliga” ; Sak 14:5 : ”Då ska Herren min Gud komma och alla heliga med sig”. ”Nephele” är ett moln med definierad form och gränser. I Heb 12:1 står det : ”en så stor sky av vittnen”, här används ”nephos” ;1 gång. Derek Prince tror att det kan vara dem heliga som Jesus tog med sig i Hans uppståndelse som förstlingsfrukt, de heliga som redan har fått en förhärligad kropp (Läs Mat 27:51-54). Stephen Kaungs bok ”The King is Coming” berättar om att det är möjligt att dela in två olika Uppryckelsen:
Det går att kanske dra parallell bild av de olika Uppryckelsen med dem olika offer som Gud önskar i GT, förstlingsfrukts offer ( 2 Mos 22:29; 23:19; 3 Mos 2;12,14; 23:9-14); tiondet och offer från ”största skörden” ( 4 Mos 18:20-27) . ”De fattiga fick sin försörjning genom att ta det överblivna efter skörden” (kommentar i SFB15) som Rute gjorde i kap 2:1-3 ( 3 Mos 23:22; 5 Mos 24:19).
Denna undervisning är en kort sammanfattning av romarbrevets kapitel 3-8. Som beskriver när den ”Den gamla människan” möter Jesus och korsets betydelse, samt livet i Anden.
Låter du dig uppfyllas av Guds ord och hans verk? På samma sätt som tryckimpregnerat virke är förbehandlat för att kunna stå emot väder och vind. Så behöver vi låta oss uppfyllas av Guds ord och hans verk.
"Efter att Johannes hade blivit fängslad kom Jesus till Galileen och förkunnade Guds evangelium. Han sade: “Tiden är inne och Guds rike är nära. Omvänd er och tro på evangeliet!” Markus 1:14–15
Omvändelse är en sinnesförändring, ett beslut och en attityd. Vår tro är grundad på Jesu Kristi ord och på vår daglig relation med Gud. Jesus kallar var och en av oss att omvända oss och tro på evangeliet!
Olika ansvar i temat att göra lärjungar.
Den tredje och sista delen i vårens undervisningsserie och tema - Uppåt, Inåt, Utåt.
Det bibliska perspektivet om församlingen i familjen och dess frälsning.
Vi analyserar 4 nyckel ord i Guds Eviga Syfte: Enhet & Kvalitet & Kvantitet & Målsyfte.
Vi analyserar 4 nyckel ord i Guds Eviga Syfte: Enhet & Kvalitet & Kvantitet & Målsyfte.
"Var inte tröga när det gäller iver, var brinnande i anden, tjäna Herren." Romarbrevet 12:11
En stabil grund när det gäller församlingen.
"Därför uppmanar jag er, bröder, vid Guds barmhärtighet, att frambära era kroppar som ett levande och heligt offer som behagar Gud – er andliga gudstjänst. Och anpassa er inte efter den här världen, utan låt er förvandlas genom förnyelsen av ert sinne så att ni kan pröva vad som är Guds vilja: det som är gott och fullkomligt och behagar honom." Rom 12:1-2
När vi går in i Bönens port så visar Jesus oss Fadern som älskar oss att ge goda gåvor (Mat 6:5) och Hans bästa goda (7:12) gåva är den Helige Andes (Luk 11:13) närvaro och flöde. I Luk 11 visar att även bästa vänner kan öppna sina dörrar för att möta vårt behov för att inte skämmas, men vår Himmelske Fader är aldrig så. Gud har aldrig dolda dåliga motivationer. I Luk 18 visar oss Jesus att vi bör lära oss att Be dag och natt för att Gud ska skaffa rätt för sina utvalda v.7. Gud är vår Himmelske Pappa som kan möta alla våra dagliga behov ( Mat 6:11). Jesus har öppnat en ny och levande väg in till den allra heligaste (Heb 10:19) där vi kan frambära andliga offer, bön, lovsång och tillbedja. Genom den Helige Ande kan vi lära känna Guds djuphet ( 1 Kor 2:10b) varje dag när vi umgås med Honom. Anden hjälper oss i vår kommunikation i bönen ( Rom 8:26) med Fader och Sonen.
Genom tron på Jesus Kristus, kan vi komma in i Guds Rike. ”Den som går in genom mig ska bli frälst- Joh 10:9”. I vår andliga vandring så vill Jesus och den Helige Ande leda oss in genom 3 viktiga upplevelse, vägleda oss igenom 3 olika dörrar. Vilka är dessa dörrar som vi kan se i NT?
Markus 13:33
En inledning angående det bibliska perspektivet angående TID, chronos o Kairos
Rättfärdighet, helgelse, härlighet, Gud verk i oss. Vad Gud gör i oss? Vad Gud gör genom oss?
Vi får Guds fantastiska tankar om hur vi går igenom denna prövningens tid.
"Var glada i hoppet, tåliga i lidandet, uthålliga i bönen." Rom 12:12
What’s does it mean to remain is Jesus words? The Father wants us to eat from Jesus by listening to His words not with our intellect but with our spirit.
Matt 25:1-30
Luk 19:11-27
1 Peter 5:10-11
Efter en liten tids lidande ska all nåds Gud, som har kallat er till sin eviga härlighet i Kristus, upprätta, stödja, styrka och befästa er. Hans är makten i evighet. Amen.
Vittna & Vinna - Mats Lindgren
Evangeliet - Omvändelse - Samuel Jacobsen
Evangeliet - Rättfärdiggörelse och lagen - Samuel Jacobsen
Lärjungaskap Del 2 - Daniel Lindgren
Lärjungaskap Del 1 - Daniel Lingren
Evangeliet - Samuel Jacobsen
Jesus är min Frälsare, Herde, Mästare, Herre och Vän - Ismael Oliveira
Det finns många typer av villfarelser men vi behöver lära känna sanningen som är Guds ord, Jesus Kristus.
Ismael ger oss några råd om hur vi ska hålla oss i sanningen och inte gå förlorad.
"Ni ska lära känna sanningen, och sanningen ska göra er fria." Joh 8:32
1 Kor 2:9
Men som Skriften säger: Vad ögat inte sett och örat inte hört och människans hjärta inte anat, det har Gud berett åt dem som älskar honom.
Hugo Torres from Chile shares a word from the Lord in Mal 3:10-12 and Eph 1:3.
Christian Romo asks us 3 questions he has been asked once by a friend:
Why are you Christian? Why do you preach the Gospel? Why do you make disciples?
Let us hear and be encouraged by the word of God through our brother Christian Romo from Chile.
Eph 1:3-14
3 Praise be to the God and Father of our Lord Jesus Christ, who has blessed us in the heavenly realms with every spiritual blessing in Christ. 4 For he chose us in him before the creation of the world to be holy and blameless in his sight. In love 5 he predestined us for adoption to sonship through Jesus Christ, in accordance with his pleasure and will— 6 to the praise of his glorious grace, which he has freely given us in the One he loves. 7 In him we have redemption through his blood, the forgiveness of sins, in accordance with the riches of God’s grace 8 that he lavished on us. With all wisdom and understanding, 9 he made known to us the mystery of his will according to his good pleasure, which he purposed in Christ, 10 to be put into effect when the times reach their fulfillment —to bring unity to all things in heaven and on earth under Christ.
11 In him we were also chosen, having been predestined according to the plan of him who works out everything in conformity with the purpose of his will, 12 in order that we, who were the first to put our hope in Christ, might be for the praise of his glory. 13 And you also were included in Christ when you heard the message of truth, the gospel of your salvation. When you believed, you were marked in him with a seal, the promised Holy Spirit, 14 who is a deposit guaranteeing our inheritance until the redemption of those who are God’s possession—to the praise of his glory.
Efe 4:11-16
11 Och han gav några till apostlar, andra till profeter, andra till evangelister och andra till herdar och lärare, 12 för att utrusta de heliga till att fullgöra sin tjänst att bygga upp Kristi kropp 13 tills vi alla når fram till enheten i tron och i kunskapen om Guds Son, som en fullvuxen man med ett mått av mognad som motsvarar Kristi fullhet.
14 Då är vi inte längre barn som kastas hit och dit och dras med av varje vindkast i läran, när människorna spelar sitt falska spel och listigt förleder till villfarelse. 15 Nej, vi ska hålla fast vid sanningen i kärlek och på alla sätt växa upp till honom som är huvudet, Kristus. 16 Av honom fogas hela kroppen samman och hålls ihop genom det stöd som varje led ger, med den kraft som är fördelad åt varje enskild del. Så får kroppen sin tillväxt och bygger upp sig själv i kärlek.
Kallelse och Uppdrag - Mats Lindgren
En liten tjänst av I'm With Friends. Finns även på engelska.