Sveriges bästa sällskap på morgnarna är Gry Forssell med vänner, som sänds varje dag från klockan 6 på Mix Megapol.
I podden hör du särskilt utvalda godbitar från programmet.
Missa inte heller extrasnacket i podden Kvartssamtal med Gry Forssell med vänner.
The podcast Gry Forssell med Vänner is created by RadioPlay. The podcast and the artwork on this page are embedded on this page using the public podcast feed (RSS).
Allas vår fd justitieminister gör oss sällskap den här morgonen och funderar på hur man egentligen äter hotellfrukost. Gry är också äntligen tillbaka och Fjäll-Kjell rycker ut... En galen torsdag!
Fantastiska Veronica Maggio kommer förbi och förtrollar den Gulliga Dansken och bjuder på ny musik med ett helt nytt sound.
På lördag är det final i Let's Dance och en av finalisterna är artisten Theo Haraldsson. Han berättar om utmaningen och får även han uppleva programpunkten "Föräldrarna". Karro verkar enligt Nyhets-Jonas ha blivit en medelålders man!
I dagens program överraskar vi Farao som fyller 40 år i morgon med både en present som väcker missnöje och en hälsning som gör honom tårögd.
Valborgsmässo med Per Andersson i studion! Även han utsätts för programpunkten "Föräldrarna", en stor chock för Per. Han slänger ett landskap på elden och berättar om sin nya show som tydligen kommer förändra synen på humor för alltid! Olof Lundh är med och peppar för att fotbollslaget Chelsea kommer till Stockholm och Pipi är på äventyr i Göteborg.
Linus Wahlgren gästar oss den här morgonen och får vara försökskanin i vår nya programpunkt "Föräldrarna", en märklig take på "Förrädarna". Det blir jackpott i "Grymmare än Gry" och Dansken är i Sverige...
Malin Stenbäck har dansat ut ur Let's Dance, men in i studion hos Gry med vänner! Dessutom kommer GNUTTARNA på besök med Gröna Lunds chef Mattias Banker. En riktigt härlig överraskning! God vecka!
Förrädar-Farao kommer på besök den här fredagen och får tårta av oss! Han listar tecken på livskriser och Halvtids-Erik är här och ger oss både Music Around The World och sina klippfavoriter. Månadsfinal i Nyhetstestet är det oklart nog också. Glad Fredag!
Torsdag med Magnus Uggla som tar med sin Djungeltelegraf och hänger med oss den här morgonen!
Inget är tråkigt när Ankan kommer tillbaka och hänger med gänget den här morgonen. Vi får bland annat höra om en roadtrip som slutade med att han var naken i Spanien.
Denna tisdag kommer Bodis förbi och hänger, vi får ett nytt fall med Deckardansken och så får vi veta vad alla hittat på i Påsk!
Final i påskveckan! Vi löser påskdilemman, pratar om hur man egentligen får och ska äta godis och så ger vi bort vårt sista påskägg från hönsgården.
Påskveckans onsdag bjuder på påskpyssel i tips och trix! Dilemmat handlar om en tråkig kompis och "Streck, Bud, Bodis" får oförståeligt fortsätta...
Påskveckan går in i dag 2 och det söks en karl åt Margareta i Bredaryd, fortsätts tävla ut påskgodis och vi provar Nyhets-Jonas lek "Streck, bud, Bodis" igen.
Påskveckan inleds med att Nyhets-Jonas introducerar ett nytt klurigt quiz och vi fortsätter så klart tävla ut påskgodis och Karro berättar om varför hon är traumatiserad av påsken
I veckan var det ett år sedan vi slogs ihop med Halvtids-Erik och Pipistrello! Det uppmärksammas så klart i dagens program! Dessutom bjuder Halvtids-Erik på klippfavoriter och tar oss med till Påskön i Music Around The World! Trevlig fredag!
Mr Robinson himself Anders Lundin gästar oss denna morgonen. Det verkar vara en otroligt spännande säsong av Robinson som dragit i gång, med mycket drama! Han utsätts för "3 Saker på 5 Sekunder" och försöker hjälpa till med dagens dilemma. Gänget får ett samtal från Australien!
Doktor Jesper kommer på besök. Vi får veta att vårdepression är vanligt, hur man somnar bättre och att Nyhets-Jonas har fel. En toppenmorgon helt enkelt! Vi får också ännu ett tveksamt tips & tricks och Pipi lär oss mer om hantverkare.
I dag får vi besök av popstjärnan Laleh som släppte en ny låt i fredags! Hon berättar för oss om den och hennes kommande turné hon ska ut på för att fira 20 år som artist! Dessutom fortsätter vi kläcka påskägg och firar ETT ÅR med Halvtids-Erik och Pipstrello!
Måndag och ny vecka med ditt favoritgäng! För ett år sedan fick vi tillskott i familjen då Halvtids-Erik och Pipistrello började hos oss! Olof Lundh tar upp gårdagens allsvenska match och slutspel i SHL!
Bästa Babben är med oss den här morgonen och lurar oss rejält i "En sann och en osann". Dessutom är det ju premiär för vår alldeles egna version av "Genom Eld & Vatten"... Dansken väljer att kalla den haveri... vad tycker ni? Halvtids-Erik bjuder på klippfavoriter och åker till Egypten i Music Around The World. Trevlig fredag, vi ses efter helg och natten!
Bodis kommer in med chockerande nyheter från Fjällkalaset angående GulligeDanskens tandborste... Dessutom dyker DeckarDansken upp och det blir i dag något så ovanligt som en fällande dom. Dagens lyckoplats ligger på västkusten och lyssnaren Markus kammar noll... Välkommen till en helt vanlig torsdag.
Superglada och trevliga Emil Henrohn är tillbaka hos Gry och Vännerna! Det diskuteras tatueringar och omtanke i "Vem i gänget", nakenbilder i Dilemmat och superhjältar i "3 saker på 5 sekunder"! Emil berättar om sitt aprilskämt som höll på att sluta i katastrof och frågan är... har han tagit en VOI till Uppsala eller inte? God Onsdag!
Underbara Junior Lerin gör liveradio-debut med oss denna morgon! Han sprider både glädje och kärlek och delar med sig om sin kamp att få dansa. Dessutom utsätter Nyhets-Jonas gänget för ett ungdomstest och det pratas så klart aprilskämt! God Tisdag!
Malin Stenbäck, eller som vi kallar henne; Praktikant-Malin, har dansat in i Let's Dance och vi är så glada för hennes skull! Vi pratar om det, hon får tävla i 3 saker på 5 sekunder och hjälpa oss både med ett lyssnardilemma och vårt eget dilemma om att vi ju ska spela in en egen version av "Genom Eld & Vatten". Halvtids-Erik är med och bjuder på klippfavoriter från sportens värld. God Måndag, eller som Nyhets-Jonas säger: God Vecka!
Fantastisk fredag med riktigt fnissig stämning i studion. Nyhets-Jonas förstör Halvtids-Erik och Gry kan inte sluta skratta. Fantastiska Farao bjuder på sin kärlek till systrarna Graaf och sin fantastiska lista om 90-talet. Månadsfinal i nyhetstestet, Erik från Vallentuna vinner 10 000 kr och är grymmare än Gry, vi får en ny lyckoplats och det sista BINGO för den här gången.
Har du någon sin undrat hur mycket pengar Camilla Läckberg har? Det får du svar på hos Gry Forssell med vänner i dag. Dessutom diskuterar vi otrohet, klimakteriet och den nya reality-serien med premiär nästa vecka! Radiobilbingot rullar också på och så får vi besök av Markus på Sambla som berättar att Zlatan är den folk helst vill ska förhandla deras bolåneränta.
Recept på succéonsdag: Googlequiz, 10 000-mixen, Olof Lundh, 3 saker på 5 sekunder, klurigt dilemma, radiobilbingo, tips & trix och en lyckoplats! Och förstås, addera ett härligt gäng bestående av Gry Forssell, Nyhets-Jonas, Karolina, Gullige-Dansken och Pipstrello!
Radiobilbingot kliver in i sin andra dag och gänget gästas av Niklas Strömstedt som bland annat har katter som kollar på TV. Han delar också med sig om sin nya show. Nyhets-Jonas berättar att han brukar läsa böcker högt för sig själv hemma vilket resulterar i många roliga samtal. Vi har verkligen världens bästa lyssnare. Maria från Gällivare sprider glädje med sin häst och lyckoplats.
Vi är hemma igen efter Fjällkalaset och det pratar vi så klart en del om den här morgonen. David Lindgren var med oss där och även med i Let's Dance i lördags och det blev ju ett riktigt fiasko?! I alla fall enligt våra vänner i studion. Vi drar också igång både Radiobilbingo och Lyckoplatsen! Häng med. God Vecka!
Fredag på Fjällkalaset och gänget sänder från frukostmatsalen i Stöten. Fjäll-Kjell kommer förbi och ska ordna vigsel mellan honom och Gry, men det går så där... Två av våra vinnare får tävla i 10 000-mixen och Snabbare och Bodis friar, mot allas protester DeckarDanskens case. David Lindgren och Erik Segerstedt hittar också upp på scenen!
Vi är på plats i Stöten i Sälen och sänder live från Mix Megapols Fjällkalas 2025! Thomas Bodström är också med och personalen i Stöten tävlar i både 10 000-mixen och Snabbare än vännerna! Fjäll-Kjäll har tydligen hittat hit också och bjuder på hot shots dagen till ära... det är tydligen hans svensexa!
Per Andersson är äntligen tillbaka och förgyller denna onsdagsmorgon när vi gör oss redo för att åka till fjällen! Per tävlar i Snabbare och berättar om både vin och teaterföreställningar. Gry och Jonas ska dela bil upp till Fjällkalaset... det låter roligare för den ena av dom.
God morgon Sverige! Gry, Karolina, Jonas, Pippi, och Dansken dyker ner i aktuella ämnen och glada nyheter. I dagens show får vi lyssna på inspirerande berättelser, inklusive Daniel som är blind och just har sprungit en mil på Svalbard! Dessutom diskuterar vi hur man ska hantera ljus och mörker i hemmet och ställer frågan: är det en killgrej? Vi har också senaste nytt från kändisvärlden, inklusive Måns Zelmerlöws skilsmässa. Thomas Bodström kommer förbi och försöker reda ut det politiska läget i världen. Han är dessutom på ett rivigt humör. Detta och mycket mer. Häng med oss för en underhållande och informationsfylld morgon!
Go vecka kompisar! I dag hos Gry, Jonas, Karro, Erik, Dansken och Pipi välkomnas Hasse Aro in i studion för att prata om en ny säsong av sin succépodd "Fallen Jag Aldrig Glömmer". Vi tävlar också både i 10 000-mixen, snabbare och om TVÅ platser på Fjällkalaset. Jajamen, Fjäll-Kjell har blivit rik och tävlar dom här sista dagarna inför resan ut hela TVÅ platser om dagen. Jonas och Pipi får också frågan om hur mycket dom skulle offra för att se sitt fotbollslag vinna...
Fredagsfeelingen är på topp hos Gry och vännerna i dag! Fjällkalas, frågebonanza, Halvtids-Eriks klippfavoriter, Music Around The World från Grönland och bråk i nyhetstestet; precis som det ska vara! Dessutom Glada Nyheter om Sveriges sämsta handbollslag... Glad Fredag!
Farao dundrar in i studion och ger oss dejtingtips den här morgonen! Fjäll-Kjell behöver hjälp att hitta skidorna och Gry undrar om hon kanske blivit gammal. Karolina har problem i mataffären.
God morgon Sverige! I dag i Mix Megapol får vi en energifylld start på dagen! Vi kickstartar morgonen med musik från One Direction och pratar om alltifrån fotboll till dagens dilemma. Vi dyker ner i glada nyheter om Sveriges första äldreboende för seniorhundar – en fantastisk idé som ser till att våra fyrbenta vänner kan få vård och omsorg när de blir gamla. Vi försöker gissa vad våra lyssnare jobbar med i "vanligaste frågan om ditt jobb" också. Och så får vi tips & trix med Hanna Bilén!
Programledarna för nya Let's Dance dansar in i studion den här morgonen inför lördagens premiär. Johanna har sopproblem och dom försöker även hjälpa till med dagens dilemma. Vännerna försöker ge Praktikant-Malin en fördel i tävlingen, men det går så där. Ännu en plats på Fjällkalaset tävlas ut av Fjäll-Kjell och i 10 000-mixen tävlar mor och dotter! God Tisdag!
I dag hos vännerna har vi en härlig och energifylld morgon som du inte vill missa! Vi kickstartar dagen med att välja den perfekta låten för att väcka oss och sprida gott humör. Det blir prat om gårdagens fantastiska fotbollsmatch där Blåvitt krossade Hammarby, och självklart får vi även höra om publikens glädje på Ullevi. Vi delar med oss av glada nyheter, som The Hebbe Sisters som sprider glädje på äldreboenden med sin musik. Vår lyssnare Camilla är med oss för att berätta om sin upplevelse på matchen och sin jobbhelg. Dessutom ställer vi nya dilemman och diskussioner om relationer och känslor. Vi väcker även debatten om lån av bil och hur man hanterar sprickor i rutan. Häng med när vi bjuder på skratt, musik och fängslande diskussioner i en fullspäckad morgon där både Praktikant-Malin och melodifestivalvinnarna KAJ dyker upp!
I dag i Gry Forssell med vänner bjuder vi på en energifylld fredagsmorgonen! Vi välkomnar praktikant Malin, Babben Larsson och Halvtids-Erik, som bringar liv och humor till programmet när vi diskuterar allt från skatter till vårens glädjeämnen. Eriks klippfavoriter bjuder på en sammanfattning av veckans händelser, inklusive storbråk i Vita huset och spänningen inför Melodifestivalen. Vi dyker ner i dagens dilemma där en lyssnare kämpar med städning och relationer. Hur kan man nå en balans när man har olika syn på ordning och reda? Håll dig kvar för skratt, intressanta diskussioner och musikaliska inslag – en härlig start på helgen!
I dag hos Gry Forssell med vänner bjuder vi på en energifylld och underhållande morgon! Äntligen är han tillbaka för att förklara saker för oss; Micke Tornving! I dag förklarar han Trump som fredsmäklare och krig i allmänhet. Vi dyker djupt ner i diskussioner om allt från skidor och sportlov, till morgonens dilemma där vi hjälper en lyssnare med en något ovanlig arbetsmiljö. Vi får också besök av KAJ, en av artisterna som är redo för finalen i Melodifestivalen. Dom pratar om spänningen inför lördagens framträdande, och delar med sig av sin och bandets resa i musiken.
I dagens Gry Forssell med vänner får vi besök av Måns Zelmerlöw, som gör comeback, delar sina känslor och tankar om den stundande tävlingen, och allt verkar vara laddat med positiv energi. Vi diskuterar också de senaste snackisarna och Céline Dions potentiella återkomst till Eurovision. Utöver det kommer vi in på roliga och underhållande dilemman från våra lyssnare, där vi ger vår syn på relationer och omtanke i förhållandet. Gry har även försökt sig på yoga i hemmet, men ärligt talat, det blev inte helt som hon tänkt sig! Så häng med oss för skratt, musik, och intressanta diskussioner i en fullspäckad morgon.
I dagens Gry Forssell med vänner blir det en härlig blandning av skratt, sportlov och allvarliga ämnen! Gabriel "Flanders" Mellqvist dyker upp och äter semlor och pratar ekonomi! Dessutom tittar Greczula förbi, som kommer att delta i finalen av Melodifestivalen. Han delar med sig av sina tankar inför lördagens framträdande och berättar om sin resa mot att bli den artist han är idag. Vi tar även oss an veckans dilemma, där en lyssnare har en flicka som vill börja med pole dance. Ska mamman stödja sitt barns intresse eller sätta ner foten? Missa inte dagens högst aktuella diskussioner!
I dagens avsnitt av Mix Megapol med Gry Forssell och gänget får vi en energifylld start på veckan! Vi snuddar vid Vasaloppet och pratar om både läckra sportprestationer och stämningen på plats. Dessutom har vi kulturminister Parisa Liljestrand i studion! Hon delar med sig av sina tankar kring sitt jobb och personliga anekdoter om uppväxten, och vi lär känna henne lite bättre genom en spännande saga. Missa inte heller veckans dilemma där vi hjälper en lyssnare att tackla en skvallerbitande kollega. Det blir en fullspäckad och underhållande morgon! Tune in!
Fantastiska Farao bjuder på sin fantastiska topp 3 denna morgon. Dessutom blir det månadsavslut i nyhetstestet och GulligeDansken sabbar fredagsstämningen redan under kickstarten. Redaktör-Elaine är på Mello i Jönköping och Fjäll-Kjell har tappat sina skidor i dag igen.
John Lundvik förgyller morgonen med ett besök och får ett till synes omöjligt uppdrag!
God morgon och välkomna till Mix Megapol med Erik Myrlund och gänget! Gry Forssell är fortfarande på sportlov. I dag kickar vi igång onsdagen med härlig musik och en nostalgisk låt som verkligen sätter stämningen. Vi får också stifta vidare bekantskap med Fjäll-Kjell, som bjuder på spännande ledtrådar för att vinna en plats på vårt fantastiska fjällkalas i Stöten! Dessutom blir det nyhetstest, humor och intressanta diskussioner om allt från vänner till livets utmaningar. Från diskussioner om att sluta röka till roliga lekar och spännande tävlingar – det blir en fullspäckad och underhållande morgon!
Erik Myrlund fortsätter hjälpa oss när Gry är på sportlov, men av någon anledning missade han Fjäll-Kjell även i morse... det gjorde däremot inte dagens vinnare i Fjällkalaset, som får följa med oss till Stöten i slutet på mars! Olof Lundh ger oss en inblick både i basket och SHL denna morgon och i Halvtids-Eriks klippfavoriter blir det dokusåpor! God Tisdag!
Välkommen till en ny morgon med Gry Forssell med vänner! Gry är på sportlov, men i övrigt är allt som vanligt! I dag kickstartar vi morgonen med en nostalgisk låt från 00-talet och så tar vi en tur till Melodifestivalen, där stämningen var lika festlig som alltid, och Måns Zelmerlöw var i fokus! Våra lyssnare fortsätter tävla om plats på Mix Megapols fjällkalas. Vi bjuder på kluriga ledtrådar från Fjäll-Kjell. Praktikant-Malin berättar både om Let's Dance och hur det går med bröllopet. Häng med oss för en fullspäckad morgon, där vi blandar musik, skratt och glada nyheter!
Äntligen fredag! Men när börjar egentligen helgen? Vi får Halvtids-Eriks klipp favoriter och Music Around The World! Jonas firar en speciell dag med sin Bella och vi gör ett nedslag i Malmö på Melodifestival-frukosten. Dessutom veckofinal i nyhetstestet och ännu ett samtal med Fjäll-Kjell
Ankan är äntligen tillbaka i studion och berättar bland annat om hur dramatiskt det var sist han skulle härifrån. Vi pratar också om nya showen han ska ut på turné med och så vinner ännu en familj en plats på Fjällkalaset! Hurra!
Olof Lundh har varit i Leeds på magisk fotbollsresa. Han guidar oss också genom vintersporten, damfotboll och sin medverkan i Alla Mot Alla! I dag verkar Fjäll-Kjell ha spårat ur totalt och Nyhets-Jonas har betalat alldels för mycket för paprika.
Vår kompis David Lindgren är med oss den här morgonen och peppar inför att han ska med på Fjällkalaset. Dessutom är han ju aktuell i Let's Dance och med turné med showen Larger Than Life. Jonas funderar på om han kan få vara med i showen. Fjäll-Kjell har tappat sina skidor igen och Gry har hittat sina blusar.
Bodis kommer in på ett jädra humör den här morgonen och får bedöma ett nytt fall signerat Deckar-Dansken. Fjäll-Kjell inviger årets Fjällkalas-tävling och hur många månader får man säga att ens barn är x månader gammal? Go Vecka!
Peg Parnevik gästar gänget på alla hjärtans dag och spelar upp sin nya låt "Bäst i Världen". Dessutom sparkar vi i gång årets Fjällkalas, får music around the world och följer med redaktör-Elaine på mello-dejt!
Allas vår Babben är tillbaka och delar med sig om sin hobby och några klassiska skämt. Camilla och Kristina vinner 10 000 kronor och det är kärlekstema i Halvtids-Eriks klippfavoriter.
Viktor Norén kommer till studion och avslöjar sin stora hemlighet! Gänget pratar filmrepliker med lyssnarna och så gnäggas det för att få gå på Gothenburg Horse Show.
Denna morgon får Gry och gänget besök av en Fredrik Wikingsson med resfeber, bara några timmar efter sitt besök i studion ska han nämligen till Australien! Vi pratar med honom om det och om Alla Mot Allas All star säsong som rullar på just nu. Dilemmat tar fram det värsta ur Nyhets-Jonas och Halvtids-Erik bjuder som vanligt på klippfavoriter.
Praktikant-Malin gästar gänget och kommer med en stor nyhet! Dessutom pratar vi Mello och På Spåret (en sista gång).
Gry och gänget laddar för en helg där det både är final i På Spåret och Melodifestivalen! Inför finalen i På Spåret har Gry en överraskning till Jonas och både Pipi och Elaine är live från Göteborg.
Fantastiska Farao dundrar in i studion och ger oss sin fantastiska top 3 den här morgonen! Hur man vet att man äntligen är känd. Dessutom leks det "vem i gänget" och Karro blir dagens val.
En otroligt speciell och mörk morgon i Sverige. Vi pratar med prästen Bella, psykologen Hanna och Thomas Bodström för att bearbeta det som har hänt. Dessutom gästar Erik Segerstedt studion inför sitt nu, extra viktiga, framträdande i Melodifestivalen på lördag.
Superglada och härliga Klara Hammarström gästar vännerna denna morgon och tar med sig mycket energi. Vi pratar Melodifestivalen så klart och så bjuder Halvtids-Erik på do's and don't's inför hennes vistelse i Göteborg i helgen, något som får oss att ifrågasätta Klaras dialektkunskaper... Som vanligt mixen, snabbare och nyhetstest. Vad är egentligen en mammakorv?
Emil Henrohn blev "Jag är mamma" med hela Sverige för några år sedan, nu gästar han Gry och vännerna. Helgens Mello, På Spåret och Jonas barnvaktsäventyr avhandlas också.
Cazzi Opeia kommer in med sin charm i studion och berättar om nya låten och peppar Gry och Nyhets-Jonas inför På Spåret i kväll, som den vinnare hon är. Dessutom Mello-feber i nöjeskollen, Redaktör-Elaine live från Luleå, music around the world och veckofinal i nyhetstestet!
Legendariska Eva Dahlgren gästar studion och presenterar ny musik på Engelska! Hon utsätts också för duell i Snabbare och hjälper till med Dilemma. Halvtids-Erik har varit ute och svirat och haft svårt att komma hem.
Bodis kommer in till studion på ett riktigt rasande humör i dag! Halvtids-Erik blir imponerad över den lite mindre seriösa sidan av Bodis. Vi pratar också om åldern för straffmyndighet och Karros besök i bröllopsbutiken. Häng med Gry och vännerna för en härlig start på dagen.
Dubbelpremiär för Hasse i februari, både Efterlyst och podden Fallen Jag Aldrig Glömmer, det ska tydligen firas med Gammel Dansk. Gry och vännerna funderar över vilka konstiga saker folk har råkat svälja och det blir minst sagt chockerande!
God vecka och välkommen till måndag hos Gry och vännerna. Nemi och Sofie börjar med att vinna 10 000 kronor! Gry och Jonas har varit i Köpenhamn. Och så ägnar vi oss åt fördomar i "Vem i gänget", hanterar ett dilemma som väcker många reaktioner och så har vi hela TVÅ nya vinjetter! Välkommen måndag.
Fantastiska Molly Sandén gästade oss i morse och spelade upp nya låten "Tur i oturen" och berättade att det är ett långfinger till en tidigare relation. Vi överraskar också Dansken!
Maja Ivarsson från The Sounds ska vara med i Melodifestivalen! Varför då undrar man? Och hur dåligt har hon egentligen mått senaste åren? Vi går på djupet. Det skrattas som aldrig förr i Klippfavoriterna och blir haveri i nyhetstestet!
Vi överraskar vår gäst med en blast from the past och ringer Thomas gymnasiekompis! Dessutom berättar Jonas om en omtänksam julklapp från sin mamma, Pipi bjuder på sång och Karro vinner sitt första nyhetstest efter mammaledigheten
Olof Lundh har bevakat idrottsgalan, men hemifrån då han inte var bjuden! Jonas har varit med om det värsta någonsin på årets kick off och Karro har gjort bort sig. Igen.
Han spelade doktor i Vita Lögner, nu är han själv doktor och har precis släppt en bok både med tips och om att vara doktor; Jesper Salén gästar oss denna morgon.
Fantastiska Laleh gästar och berättar om sin nya låt och bjuder samtidigt på peptalk! Som vanligt betalar vi en lyssnares räkning, lyssnar på Eriks klippfavoriter, tävlar i nyhetstest och får för mycket information om Pipi...
Vi är i fjällen och härjar därför bjuder Nyhets-Jonas på en special i nyhetstestet och så betalar vi en räkning i Sparuari och det kvackar i Halvtids-Eriks klippfavoriter.
15 januari 2025 - Thomas Bodström gör sitt första besök för säsongen hos vännerna och Deckar-Dansken får en perfekt start på året. Erik går i terapi för att lära sig säga nej och Mirjam vinner 10 000 kronor!
14 januari 2025 - Han är aktuell med den tredje och sista rundan av Schyffert forever och i morse fick han slita hårt för att förtjäna sin tid i etern.
13 januari 2025 - Nyhets-Jonas har varit i Berlin över helgen och hade med sig presenter till alla sina kollegor. Halvtids-Erik ser en ny trend i mediemän som skapar content genom att ta med sig sina föräldrar på resor. Nu senast Jonathan Unge och hans mamma Cecilia.
Dubbelaktuella Uggla snackade upp sin nya jubileumsshow som har premiär nästa vecka och han har även en ny bok på gång; Roland från Småland. Halvtids-Erik tog oss med ett varv runt jorden i Music around the world och Jonas gör sig redo för ett äventyr i Berlin
9 januari 2025 - Darin hade vägarna förbi och tog med sig sin nya låt producerad av Jocke Berg. Jonas kom med sensationella nyheter; Han har äntligen lyckats duscha efter allt strul med vattenledningarna hemma
8 januari 2025 - Farao listade 3 saker som ska ut 2025 och Micke var grymmare än Gry. Han blev årets första 10 000 kronosvinnare
7 januari 2025 - Säsongspremiär efter julledigheten och en gammal bekant gör comeback efter sin mammaledighet; välkommen tillbaka, Karro! Halvtids-Erik introducerade en ny programpunkt
20 december 2024 - Det rimmas för fullt med Ärkebiskop Martin Modéus, Babben och Johan Pettersson som skriver fina rader till lyssnarnas paket.
19 december 2024 - Final i årets jullåtsbattle med en förvånad vinnare. Per var här och skapade oreda
18 december 2024 - Spolier alert!! Vi pratar med vinnaren i årets upplaga av Förrädarna och Fjäll Kjell kuppar in sig i vårt jullåtsbattle med Dansken som ivrig supporter
17 december 2024 - Dessvärre ringde inte Brynolfs klocka i tid, så vi fick egentid med Ljung, som bjöd på skedtrick och snackade upp premiären på deras show Stalker som kommer till Sverige nästa år efter succén på Broadway
16 december 2024
13 december 2024 - Det är Lucia!! Gry och vännerna gästas av Måns Zelmerlöw,. Det bjuds på konsert, skratt och gott snack!
12 december 2024 - Viktor Norén
Peter hjälpte oss med dagens dilemma och berättade om hans stora plan för 2025. Jullåtsbattlet rullar vidare med ännu mera fusk och tjuvnyp
10 december 2024 - Gry och vännerna gästas av både Praktikant Malin och Arvingarna!
9 december 2024 - Äntligen måndag! Gry och vännerna gästas av Kristian Luuk!
6 december 2024 - Gry och vännerna gästas av Molly Hammar
5 december 2024 - Gry och vännerna myser i julstudion med fantastiska Sussie Eriksson!
4 december 2024 - Thomas Bodström
3 december 2024 - Gry och vännerna har det toppen i studion med julmusiken och Praktikant Malin!
2 december 2024 - Gry och gänget gästas av Olof Lunds, jullåtsballttlet drar igång och vi har 100% julmusik!! Glad måndag!
29 november 2024 - Lena Philipsson
28 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Andreas Lundstedt!
27 november 2024
26 november 2024 - Hasse Aro
25 november 2024 - Gry och vännerna gästas av underbara Babben Larsson.
22 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Fantastiska Farao!
21 november 2024 - Per Andersson
20 november 2024 - Thomas Bodström
19 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Valter Skarsgård och Praktikant Malin.
18 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Linus Wahlgren.
15 november 2024
14 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Babben Larsson!
13 november 2024
12 november 2024 - Gry och vännerna peppar inför fredagens medverkan i På Spåret tillsammans med programmets programledare Kristian Luuk och Praktikant Malin.
11 november 2024 - Denna måndag gästas Gry och vännerna av ingen mindre än Lena PH!
8 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Babben Larsson.
7 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Praktikant Malin
6 november 2024 - Gry och vännerna gästas av Bodis!
5 november 2024 - Gry och vännerna gästas av både Camilla Läckberg & Praktikant Malin!
4 november 2024 - Gry och vännerna är tillbaka denna måndag med ett glatt humör och gästas av Fantastiska Farao!
1 november 2024 - Sista dagen på Halloweeeeeeek!
31 oktober 2024 - Happy Halloween!
30 oktober 2024
29 oktober 20204
28 oktober 2024 - Nu börjar Halloweeeeek!
25 oktober 2024 - Gry och vännerna gästas av Per Gessle som släpper nytt album idag!
24 oktober 2024 - Gry och vännerna gästas av Praktikant Malin och Olof Lundh.
23 oktober 2024 - Gry och vännerna vann "Årets Morgonshow" igår på den årliga galan Guldörat!
22 oktober 2024
21 oktober 2024 - Gry och vännerna är i Göteborg. De avslöjar inte bara en utan två hemligheter i dagens program och får besök av både Flanders och en hemlig gäst.
18 oktober 2024 - Simon Superti gästar Gry och vännerna denna fantastiska fredag!
17 oktober 2024 - Gry och gänget gästas av fantastiska Farao
16 oktober 2024
15 oktober 2024 - Hasse Aro gästar och pratar om nya säsongen av "Fallen vi aldrig glömmer".
14 oktober 2024 - Patrick Ekwall gästar och berättar om sin nya bok.
10 oktober 2024 - Bodis berättar om jury samt nämndemän och deckardansken har varit i farten igen.
11 oktober 2024 - Vi firar att Gry har sänt morgonprogrammet i hela 20 år med massor av glada överraskningar och gäster dessutom gästar Peg Parnevik som bland annat berättar om sina erfarenheter som ny jurymedlem i Idol.
9 oktober 2024 - Babben Larsson pratar Jazz och så ser vi om hon kan om trav.
8 oktober 2024 - Pascal Engman kommer till studion för att berätta om sin nya thrillerroman som släpps idag
7 oktober 2024 - Marcus Berggren berättar om sin debutalbum "intresse för cowboyliv"
04 O ktober 2024 - Linnea Henriksson berättar om sin nya musik som släpptes förra veckan.
3 oktober 2024 - Olof Lundh berättar om allt vi behöver veta om fotbolls yran som pågår just nu
2 oktober 2024
01 oktober 2024 - Hasse Aro berättar om sin podcast Fallen jag aldrig glömmer och pratar om springnota-fallet
30 september 2024
27 september 2024 - Molly Hammar är aktuell med sin nya singel som släpps idag och så ska vi ta reda på hur bra hon egentligen är på att sjunga
26 september 2024
24 september 2024 - Björn Gustafsson gästar och pratar om sin Göteborgs showen på Rondo och det pratas hummer.
25 september 2024 - Bodis pratar om hur normer påverkar lagförändringar och Gry har fått mer information om improvisations teatern i gbg
23 september 2024 - David Lindgren berättar om sin show Larger than life som just nu går på rondo i Göteborg och det är hummer premiär idag .
20 september 2024 - Farao rankar sina topp tre sociala mediekonton som gör han glad och gry berättar om vad för äventyr som väntar henne i Göteborg.
19 september 2024 - Per Andersson berättar bland annat om Pernilla Wahlgren och Christian Bauers bröllop och gänget uppmärksammar den internationella Talk like a pirate day.
18 september 2024 - Babben ger anekdoter från bondgårdslivet och gänget ska baserat på den vanligaste frågan som lyssnarna får på sina jobb, försöka lista ut vilka yrken lyssnarna har.
17 september 2024 - Hasse Aro om sin spännande podcast "Fallen jag aldrig glömmer" och Halvtids-Erik har en speciell överraskning till Gry.
16 september 2024 - Frågebonanaza med hela gänget och Orup på plats i Göteborg hos Halvtids-Erik gästade programmet
13 september 2023 - Miss Li hälsade på och hade med sig sin nya låt; Småstadsdrömmar. Dessutom ringde vi upp vår kompis Richard Herrey som är aktuell med konsert i Göteborg tillsammans med sina bröder
12 september 2024 - Erik Myrlund testade gullige danskens danska och Halvtids-Erik tog oss med på Music around the world. Maja Francis kom äntligen på besök
11 september 2024 - Bodis summerade senaste veckans inrikespolitiska händelser med en avgående utrikesminister och nattens presidentvalsdebatt mellan Harris och Trump. Marcus Wandt dök upp strax innan vi avslutade programmet
10 september 2024 - Måns är aktuell med ny show och det blev en del snack om urologen med honom. Gry testade sina kollegors trafikkunskaper eftersom någon därhemma ska ta moppekörkort snart
9 september 2024 - Olof summerade en händelserik fotbollshelg och lyssnarna utsåg ett soundtrack till sin helg
6 september 2024 - Farao har med sig en lista med hans spaningar från OS
5 september 2024 - Måns har köpt en vingård i Staffanstorp under sommaren och presenterade sin nya singel för oss. Dessutom snackade vi om de bästa namnen på katter
4 september 2024 - Vi ringde upp nyblivna 50-åringen Camilla Läckberg och Hasse hälsade på i studion
3 september 2024 - Magnus är aktuell med jubileumsshow nästa år och var ju med oss i Göteborg nyligen
2 september 2024 - Tillbaka i Stockholm efter en fantastisk helg i Göteborg
30 augusti 2024
29 augusti 2024 - Schyffert hade med sig en spännande nyhet om hösten och vi laddade upp inför vår Hemma hos-sändning imorgon
28 Augusti 2024 - Per Andersson gästar och det fortsätter diktas och rimmas hela morgonen. Vi får också tips på hur man blir av med bananflugor och ett lurigt dilemma ska lösas.
27 augusti 2024 - Babben berättar om sin stökiga sommar i Helsingborg och Halvtids-Erik läser upp sin dikt för att hylla Babben
26 augusti 2024 - Halvtids-Erik fick i uppdrag att skriva en dikt till morgonsdagens gäst; Babben
23 augusti 2024 - Vi snackade med Tomas Ravelli och så hälsade Olof Lundh på i studion
22 augusti 2024 - Praktikant-Malin förklarar regelförändringen i Melodifestivalen och lyssnarna fick svara på våra frågor
21 augusti 2024 - Poesimorgon med Halvtids-Erik som också bjuder på Tips & Trix
20 augusti 2024 - Lyssnarna berättade om vad dom stör sig mest på när man tittar på film och så tittade Erik Myrlund förbi studion
19 augusti 2024 Praktikant-Malin hängde med oss den här morgonen
16 augusti 2024 - Vi firar "Dra ett skämt-dagen"
15 augusti 2024
14 augusti 2024 - Bodis om det amerikanska valet och Haltids-Erik med tips & trix
13 augusti 2024
12 augusti 2024. Gry var tillbaka i studion efter sin semester. Vi ringde bl.a. upp OS-stjärnan i pingis; Truls Möregårdh och gratulerade till framgångarna i Paris
9 augusti 2024 Vi ringer upp Gry och laddar upp inför hennes comeback i studion nästa vecka
8 augusti 2024 Farao lanserar en ny programpunkten som kommer att ta radio-Sverige med storm. Dessutom pratar vi med vår kompis Hasse Aro
7 augusti 2024 Vi ringde upp vår kompis Bodis och kollade även läget med Hanna Bilén och hennes bebis
6 augusti 2024 Vi ringer upp Karro under mammaledigheten och första sommaren med sin son
5 augusti 2024 - Praktikant-Malin vikarierar för Gry första veckan
28 juni 2024. Pippi åker fritt fall, Valdemar får hela Gröna Lund för sig själv och vinner team sweden säsongsavslutningen av nyhetstestet?
27 juni 2024. Thomas Bodström gästar, Frågebonanza och music around the world!
26 juni 2024. Dags för Guldmorgon där lyssnare får chansen att vinna guldbiljetter till Gröna Lund!
25 juni 2024. Fantastiska Farao gästar och ger ännu en inblick i sitt fantastiska liv, Jonas ska lära sig göra grönpepparsås och Malin har en oplockad gås med Farao.
24 juni 2024 - Rachel Mohlin gästar, det tävlas i nyhetstestet och vi undrar: vad hade man velat ha helt för sig själv?
20 juni 2024
19 juni 2024
18 juni 2024
17 juni 2024
14 juni 2024
13 juni 2024
12 juni 2024
11 juni 2024
10 juni 2024
7 juni 2024 - Magnus Uggla
5 juni 2024
4 juni 2024
3 juni 2024
31 maj 2024 - Kodjo Akolor
30 maj 2024
29 maj 2024 - Bodis
28 maj 2024 - Olof Lundh
27 maj 2024
24 maj 2024 - Fredagshäng med Kodjo Akolor
23 maj 2024 - Carola
22 maj 2024
21 maj 2024 - Hasse Aro
20 maj 2024
17 maj 2024 - Kodjo Akolor
16 maj 2024
15 maj 2024 - Bodis
14 maj 2024 - Farao Groth
13 maj 2024
10 maj 2024 - Fredagskompis Johan Petersson
8 maj 2024
7 maj 2024
6 maj 2024
2 maj 2024
30 april 2024
29 april 2024
26 april 2024 - Fredag med Kodjo Akolor
25 april 2024
24 april 2024 - Babben Larsson
23 april 2024
22 april 2024
19 april 2024 - Fredagskompisen Kodjo Akolor
18 april 2024 - Farao Groth
17 april 2024
16 april 2024
15 april 2024
12 april 2024 Fotbollströjefredag med f.d. förbundskaptenen Janne Andersson
10 april 2024
9 april 2024
8 april 2024
4 april 2024
3 april 2024
2 april 2024
Skärtorsdagen 28 mars 2024
27 mars 2024
26 mars 2024
25 mars 2024
22 mars 2024 - Kodjo Akolor & Molly Sandén
21 mars 2024
20 mars 2024 - Bodis
19 mars 2024 - Pascal Engman
18 mars 2024 - Anders Lundin
15 mars 2024 - Johan Petersson
14 mars 2024 - Babben Larsson
13 mars 2024
12 mars 2024
11 mars 2024
8 mars 2024 - Mellomorgon
7 mars 2024 - Hasse Aro om ny säsong av Fallen jag aldrig glömmer och Efterlyst
6 mars 2024 - Markus och Martinus
5 mars 2024 - Bodis
4 mars 2024 - Olof Lundh
1 mars 2024 - Babben Larsson
29 februari 2024 - Skottdagen
28 februari 2024 - Babyshower för Karro
27 februari 2024 - Medina
26 februari 2024 - Kristian Luuk
23 februari 2024 - LIVE Hemma hos Fredrika
22 februari 2024 - Filip och Fredrik
21 februari 2024 - Bodis
20 februari 2024
19 februari 2024 - Ahmed Berhan
16 februari 2024 - Praktikant Malin
15 februari 2024 - Gabriel Mellqvist
14 februari 2024 - Keyyo och LIVE-sändning från Skansen
13 februari 2024 - Hasse Aro
12 februari 2024 - Olof Lundh
9 februari 2024 - Carola Häggkvist, Fjällkalaset LIVE
8 februari 2024 - Fjällkalaset LIVE
7 februari 2024 - Bodis
6 februari 2024
5 februari 2024 - Fritte Fritzson
2 februari - Johan Petersson
1 februari 2024 - Miss Li
31 januari 2024 - Benjamin Ingrosso
30 januari 2024 - Hasse Aro
29 januari 2024 - Samir Badran och Viktor Frisk
26 januari 2024 - Klara Hammarström
25 januari 2024 - Gustaf Hammarsten i Dr Death om Macchiarini-skandalen
24 januari 2024 - Bodis
23 januari 2024 - Victor Leksell
22 januari 2024 - Johan Petterson
19 januari 2024 - Babben Larsson
18 januari 2024
17 januari 2024
16 januari 2024
15 januari 2024
12 januari 2024
11 januari 2024
10 januari 2024
9 januari 2023
8 januari 2024
22 december 2023
21 december 2023
20 december 2023
19 december 2023
18 december 2023
15 december 2023
14 december 2023
13 december 2023
12 december 2023
11 december 2023
8 december 2023
7 december 2023
6 december 2023
4 december 2023
5 december 2023
1 december 2023
30 november 2023
29 november 2023
28 november 2023
27 november 2023
24 november 2023
23 november 2023
22 november 2023
21 november 2023
20 november 2023
17 november 2023
16 november 2023
15 november 2023
14 november 2023
13 november 2023
10 november 2023
9 november 2023
8 november 2023
7 november 2023
6 november 2023
3 november 2023
2 november 2023
1 november 2023
31 oktober 2023
30 oktober 2023
27 oktober 2023
26 oktober 2023
25 oktober 2023
24 oktober 2023
23 oktober 2023
20 oktober 2023
19 oktober 2023
18 oktober 2023
17 oktober 2023
16 oktober 2023
13 oktober 2023
12 oktober 2023
11 oktober 2023
10 oktober 2023
9 oktober 2023
6 oktober 2023
5 oktober 2023
4 oktober 2023
3 oktober 2023
2 oktober 2023
29 september 2023
28 september 2023
27 september 2023
26 september 2023
25 september 2023
22 september 2023
21 september 2023
20 september 2023
19 september 2023
18 september 2023
15 september 2023
14 september 2023
13 september 2023
12 september 2023
11 september 2023
8 september 2023
7 september 2023
6 september 2023
5 september 2023
4 september
1 september 2023
31 augusti
30 augusti
29 augusti
28 augusti
25 augusti
24 augusti
En liten tjänst av I'm With Friends. Finns även på engelska.