Sveriges mest populära poddar

Arkeologi & Historia

132. Dagsverkstorpare August Olsson Northfells dagbok

43 min • 18 februari 2025

I det här avsnittet ska vi göra något vi aldrig gjort förut i podden. Vi ska läsa någons dagbok -  och knyta ihop den i kulturlandskapet.

Men det är inte vilken dagboksförfattare som helst utan ord, händelser och tankar kommer från en torpare från sent 1800-tal.

För några år sedan fick Blekingearkivet in en handskriven, väldigt sliten dagbok från dagsverkstorpare August Olsson Northfell. I hans dagbok kan vi ta del av familjära och spännande uppgifter om livet i Blekinges skogsbygd under sent 1800-tal och början på 1900-talet.
Han dokumenterar allt från transaktioner, sålda grisar och köpta varor, till att beskriva otäcka händelser vid sågen där han jobbade och känslan när hans tredje barn blir sjuk och dör.

Det som är extra spännande är att det fortfarande finns synliga spår i landskapet från det som beskrivs i dagboken.

När dagboken lämnades in på Blekingearkivet kunde Per Fördholm, som är länsarkivarie vid Blekingearkivet inte låta bli att sätta tänderna i det. Han har skrivit av dagboken, eller det som finns kvar av den. Värt att notera är att enligt August barnbarn har det funnits fler dagböcker som tyvärr försvunnit. Just denna dagboken är skriven mellan åren 1887 till 1908.

Avsnittet är producerat med bidrag från Kulturarv i Blekinge/Region Blekinge, och i samarbete med Blekingearkivet.

Kategorier
Förekommer på
00:00 -00:00