I det här avsnittet berättar jag om min resa, mina insikter och hur jag startade. Från noll erfarenhet av virtuell assistans till en framgångsrik business som VA och idag även som VA-mentor.
Jag vet precis hur det känns att sitta fast i ett jobb som skaver och begränsar livet. Jag var förskollärare, mitt i småbarnsåren, med en längtan efter mer frihet och med en bakgrund med social fobi som gjorde tanken på att synas online kändes jätteläskig.
Men jag tog steget ändå. Idag driver jag en framgångsrik VA-business, där jag blev fullbokad på bara 6 månader, känner mig trygg både framför kameran och i mitt företag - och idag guidar jag också andra kvinnor som vill ta klivet ut och bygga sitt eget flexibla arbetsliv genom att bli VA.
Efter att ha googlat massor på distansjobb och att arbeta hemifrån snubblade jag över ett webinar som förändrade allt. Det var där jag hörde talas om att jobba som virtuell assistent - ett helt nytt begrepp för mig. Och efter det så hade jag redan bestämt mig, jag ska bli VA!
Nu hoppas jag att du som lyssnar och kanske känner igen dig i min resa - ska få samma känsla. Oavsett om du är nyfiken på att bli VA eller bara drömmer om en mer flexibel vardag, där du kan tjäna pengar på något du faktiskt tycker är kul, så är det här avsnittet för dig.
Kan jag, då kan du också. Jag tror på dig! 💛
Vill du få mer inspiration, följ gärna mig på instagram:
https://instagram.com/sunify.va
Jag brinner för att hjälpa andra kvinnor få samma frihet som jag själv upplever. Vill du också starta din egen biz som VA och få hjälp med att få bitarna på plats som start. Då rekommenderar jag att spana in mitt program, Sunrise to Success.
https://sunifyva.se/sunrise-to-success
Podden klipps av: Jennifer Meidell
https://instagram.com/solace.digital.va