I det här avsnittet läser vi upp ett starkt och ärligt mejl från Josefin – som inte bara delar sin resa genom en cancerdiagnos, utan också kraftfullt beskriver hur hon tog kommandot mitt i chocken.
Från beskedet till beslutet: att inte klara det ensam, att bjuda in rädsla till bordet, och att hitta stöd genom CancerMentor och våra verktyg. Josefin beskriver sin väg in i träning, meditation, samtal – och kanske viktigast av allt: att tillåta sig själv att vara där hon är.
Vi reflekterar kring hur olika vägar kan se ut – och att all förändring börjar inifrån. Det är inte vad du gör, utan att du gör – på ditt sätt, där du är. Ibland är två minuter meditation lika starkt som tjugo.
Det här är ett avsnitt om att möta motstånd, om att skapa förändring-oavsett omständigheter, och om hur man bygger kraft – inte trots rädslan, utan tillsammans med den.
🙏🏾 Tack Josefin – för att vi fick läsa upp ditt mejt, för att du delar din kraft och sårbarhet, och för att du påminner oss om att hjälp finns – och att vi själva, tillsammans med andra kan skapa vår egen väg framåt-oavsett vad! Ett steg i taget, ett andetag i taget.
🤍 Har du också en berättelse du vill dela – eller tankar som väcks efter att ha lyssnat? Hör av dig till oss på: 📩 [email protected] 📩 [email protected]
Vi läser. Vi lyssnar.Du är inte ensam-vi möts i avsnittet ❤️