Sveriges mest populära poddar

Dagens Eko

Macrons drag mot Trump – erbjuder Europa sina kärnvapen

20 min • 21 mars 2025

Frankrike har länge velat spela en större roll med sina kärnvapen. Nu lyssnar Europa.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Hör Cecilia Blomberg, Sveriges Radios Sydeuropa-korrespondent, om det franska kärnvapenprogrammet. Först motarbetades det av USA och Sovjetunionen, sen mötte de franska provsprängningarna världsomfattande protester och bojkotter. Men nu, efter att USA:s militära stöd börjat vackla, beskrivs Frankrikes kärnvapen som ett sätt att skydda Europa. 

Rättelse 24/3-25: I en tidigare version av det här avsnittet sa vi att Frankrike under president de Gaulle lämnade Nato. Rätt är att Frankrike lämnade det militära samarbetet i Nato men fortsatte som medlem i försvarsalliansen.

Programledare: Robin Olin

Gäst: Cecilia Blomberg

Producenter: Hedvig Holgersson och Karl Kadhammar

Med klipp ifrån: AP, CNN, France24, INA, Times Now samt Youtube-kanalerna Archives at Risk, British Pathé, Emmanuel Macron och Meta Cafe.

Kontakt: [email protected]

00:00 -00:00