Jonas Eriksson är en av Sveriges mest meriterade fotbollsdomare. Under sin karriär dömde han några av världens största fotbollsturneringar, som Champions League, EM och VM, innan han valde att lägga visselpipan på hyllan.
Parallellt med domarkarriären byggde Jonas upp en imponerande affärsverksamhet som entreprenör. Han var delägare i IEC Sports, ett bolag som handlade med internationella TV-rättigheter, och han har sedan dess blivit investerare och medverkat som Drake i Draknästet.
I det här avsnittet av Drakpodden delar Jonas med sig av sina tankar kring investeringar och affärsmöjligheter idag.
Du får höra honom berätta om rollen som Drake i Draknästet, vad han letar efter i en investering, och vilka lärdomar han tar med sig från både fotbollsplanen och näringslivet. Han förklarar också varför han anser att alla entreprenörer bör prioritera försäljning och lära sig att göra ett förtroendeingivande intryck i möten med kunder och investerare.
Vi hälsar Jonas Eriksson och er lyssnare varmt välkomna till Drakpodden!
Följ oss gärna och ge ditt betyg här på Spotify.
- - -
Om du gillar Drakpodden, gå med i vårt Drakpodden Community på Linkedin och få notiser när nästa avsnitt släpps och connecta med entreprenörer och investerare.
- - -
Connecta med Filip Reineby på Linkedin
Vill du veta mer om Filip som pitch-coach, retorikexpert och föreläsare – och vad som krävs för att lyckas pitcha till kunder och investerare?
Besök www.filipreineby.se och med din förfrågan.
- - -
Connecta med Karin O’Connor på Linkedin
Vill du ta del av Karins insikter och inspiration inom ämnen som:
- Att bygga starka bolag för framtiden
- Att överleva i den femte industriella revolutionen
- Att bygga varumärken som människor älskar
- Ledarskap i en föränderlig värld
Kontakta Karin med din förfrågan via MySpeaker och beställ boken "The Moneyfest" på Adlibris.