Trump gör sig ovän med allierade och Tyskland går till val med stark vind från höger. Men även andra länder blickar inåt. Hur har åren med frihandel krattat banan för det vi ser nu?
Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.
Nya handelstullar
USA införde nya tullar mot Kina i veckan, däremot blåstes tullarna mot Mexiko och Kanada av i sista stund. Men än är sista ordet inte sagt, och frågan är om EU står på tur.
America first
Den globala världsordningen är inte bara förlegad. Den har blivit ett vapen som används emot oss, säger USAs utrikesminister Marco Rubio, som gjort klart att resten av västvärlden inte längre kan räkna med att USA ställer upp som världspolis och sammanhållande länk.
Tysklands ekonomi krymper – och AFD växer
För Tyskland, som hamnat rejält på efterkälken de senaste åren, skulle fler handelshinder slå hårt. Och samtidigt som den ekonomiska krisen djupnat, har polariseringen ökad, och att Trumps nära medarbetare Elon Musk gett sitt stöd till ytterhögerpartiet AFD inför det tyska valet om några veckor har väckt ilska.
Programledare och producent:
Hanna Malmodin
Medverkande och röster i programmet:
Fredrik Sjöholm, professor och vd Institutet för Näringslivsforskning
Daniel Alling, Tysklandskorrespondent Sveriges Radio
Marco Rubio, utrikesminister USA
Donald Trump, president USA
Justin Trudeau, premiärminister Kanada
Claudia Sheinbaum, president Mexiko
Karoline Leavitt, pressekreterare Vita huset
Mark Rutte, generalsekreterare NATO
Stephan Müchler, vd Sydsvenska Handelskammaren
Ursula von der Leyen, ordf EU-kommissionen
Olaf Scholz, förbundskansler Tyskland
Elon Musk, vd Tesla