Sveriges mest populära poddar

Livspussel & Löparskor

#11 Intervju med Linda Tufvesson, del 2

52 min • 24 december 2018

Så har det blivit dags för den andra delen av intervjun med Linda Tufvesson.

I denna delen blir det en hel del diskussion om kvinnlig cykling. Om vad vi män, antingen som en del av industrin eller del av konsumenter, medtävlande eller vad det nu må vara, kan göra för att fler tjejer ska vilja cykla och ha kul under tiden.

Vi pratar även om Cape Epic och hur det är Lindas stora önskan att en dag komma dit. Så är det någon som har en väg till det är ni ack så välkomna till oss på Cyklisterna så ska vi förmedla kontakt och konsulta vid behov.

Vi (mest Jocke) får väl be om ursäkt till Micke Strand för påhoppet om lila cyklar... men våga säga att det inte är sant!

I övrigt ger Linda sina bästa tips för tjejer som vill köpa cykel och tipsar om bra cykelhandlare.

På bilden ses Linda med Henrik Öijer, hennes partner och cykelpartner, all in one, just på bilden från ett etapplopp i Israel som vi också avhandlar!

Mycket nöje!

Förekommer på
00:00 -00:00