Sveriges mest populära poddar

Målarpodden

12. Att tävla i måleri – hur blir man världens bästa målare?

45 min • 17 oktober 2023

Visste du att yrkes-VM räknas som världens fjärde största idrottsevenemang? Visste du att Sverige har vunnit ett flertal guldmedaljer i måleri genom åren? Och visste du att Målarpoddens egen Emil Grönholm är en av flera guldmedaljörer från Dalarna?

 

I detta avsnitt diskuterar Målarpodden allt som har med yrkestävlande att göra och varför det är viktigt för svenska målare och hela måleribranschen. För det handlar inte bara om tävlingsinstinkt – måleritävlingarna bidrar med såväl ovärderlig kompetensutveckling som produktinnovation, direkt applicerbar i svenska målares vardag.

 

Till studion har Emil och Simon bjudit in publikfavoriten, tillika landslagscoachen, Leila-Tiba Al-Seadi och tidigare nordiska mästaren Britta Spencer, som utforskar ämnets alla aspekter. Hur gav Brittas medverkan i måleri-NM en lägenhet? Vad är en coachs viktigaste uppgift? Och varför i hela friden blonderade sig Emil inför VM 2006?

 

Så om du någon gång funderat på varför du ska bry dig om måleritävlingarna får du svaret här!

 

Trevlig lyssning önskar Anza Pro.



Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Förekommer på
00:00 -00:00