När blir ett spel för gammalt för att spelas och vad händer när en spelupplevelse har passerat sitt bäst-före-datum? Veckans P3 Spel handlar om spelen som befinner sig i limbo mellan nytt och retro.
Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.
Om man inte spelade Ico, Half Life eller Mass Effect när de släpptes, är det då för sent att uppleva spelen så som andra saliga gamers minns dem? Josef Fares har slitit sig från spelskapadet för att göra comeback i P3 Spel-panelen med Victor Leijonhufvud och Susanne Möller. Tillsammans letar de efter den röda tråden i spel som var fantastiska för några år sedan men är nästintill ospelbara idag. Vad krävs egentligen för att ett spel ska åldras med värdighet och stå pall mot tidens tand?
Vi hör Susana Meza Graham, vice VD på Paradox Interactive som både agerar förläggare och släpper egenutvecklade spel. Vad är det som får deras spel att fortsätta leva vidare flera år efter release?
P3 Spel bjuder även på spelintryckbonanza! Figursamlarsnack när Skylanders Superchargers ställs mot Disney Infinity 3.0, det blir bilbygge i Mad Max (postapokalypsens Mulle Meck!) och så sätter vi betyg på indietitlarna Soma och The Beginners Guide. Effie Karabuda passar på att dela ut kölappar i krönikan och det blir en Sen till partyt om The Sims.
Två fullspäckade speltimmar får du i P3 Spel med Angelica Norgren, lördag 18.03 i P3.