Sveriges mest populära poddar

Rättsfallen med Jens Lapidus

Socialtjänstmannen som våldtog prostituerade – därför kunde han fällas

37 min • 26 februari 2025
Farzad är utåt sett en vanlig 43-årig man, som till vardags hjälper samhällets mest utsatta i sitt arbete som handläggare på socialtjänsten – men han lever ett dubbelliv. 
Under vintern 2023/2024 stämmer Farzad träff med prostituerade kvinnor i Stockholmsområdet för att köpa sex. När han kommer till kvinnorna så utsätter han dem för grova våldtäkter och rån. I flera fall tar stryptag på dem, hotar dem med kniv, och säger att han kommer döda dem om de skriker. 
Det är i kontakt med polisens prostitutionsgrupp som kvinnorna börjar berätta och efter en tid grips Farzad. I rätten säger han att kvinnorna konspirerat mot honom och att han är oskyldig. Vad säger rätten om de olika berättelserna – och vad går att bevisa?

Joni Söderström Winter är programledare och Jens Lapidus svarar på frågorna. Podden produceras av Jonas Tornberg.

Farzad heter egentligen något annat.

Lyssna på Rättsfallen, helt utan reklam, på Podme. Signa upp dig på podme.com - de första 14 dagarna är gratis. Ladda sedan ner Podme-appen i Appstore eller Google Play.

00:00 -00:00