SoulRiwer Podcast – För dig som vill lyssna med hjärtat
Avsnitt 28, De olika intelligenserna
Har du någonsin känt dig sådär galet korkad i skolan så att du har svävat iväg i huvudet och drömt dig bort, eller helt enkelt börjat att teckna små serier i ditt block?
Det har vi. Det stod klart rätt tidigt att det nog inte skulle bli några kirurger eller toppadvokater av oss två.
Kanske lika bra det, MEN det finns faktiskt en plats för oss alla i detta märkliga system som skolan har uppfunnit.
Vi kan inte alla vara kostymnissar med portfölj och skor som klickediklackar fram i stela korridorer, där den enda färgklicken består av en gammal servett som någon tappat på vägen ifrån cafét.
9 olika intelligenser tar vi upp i avsnittet och känner du inte igen dig i någon av dem, så har du förmodligen uppfunnit en tionde. Klapp på axeln för dig 😄