Som en mänsklig kedja ställer fredsaktivisterna upp sig, arm i arm, längs med vägen som leder från Västbanken in i Israel på vägen mot Gaza. Lastbilskonvojer med humanitärt bistånd ska passera men det har rapporterats om flera incidenter där chaufförerna för konvojerna skadats när våldsamma bosättare handgripligen vill stoppa hjälpen in i Gaza. De israeliska myndigheterna har en underdimensionerad insats, enligt ett inslag på den franska nyhetskanalen France 24 som var på plats finns endast två israeliska poliser för att garantera att hjälpen kan passera. Därför är gräsrotsorganisationen Standing Together där med sina aktivister.
Standing Together är en israelsik gräsrotsorganisation som arbetar för en framtid där alla, oavsett etnicitet eller religion, kan leva i säkerhet och jämlikhet i Israel. Rörelsen arrangerar protester, dialog och samverkan på lokal nivå och arbetar för att stoppa den israeliska ockupationen av palestinska områden, för social rättvisa och för en gemensam framtid i Israel.
Hur har det politiska landskapet i Israel förändrats efter den 7 oktober? Hur påverkar Israels högerextrema regering säkerheten och Standing Togethers möjligheter att verka för israelisk och palestinsk samexistens och fred?
Gäster i studion är Rula Daood och Alon-Lee Green, ledare för den israeliska gräsrotsrörelsen Standing Together.
Programledare: Anna Fröjd
---
Läs mer:
Daniel Poohl: Kriget är inte över förrän Netanyahu ställs inför rätta (2025): https://expo.se/kommentar/kriget-ar-inte-over-forran-netanyahu-stalls-infor-ratta/
Studio Expo: Hatet efter 7 oktober: Antisemitismen (2024): https://expo.se/podcasts/hatet-efter-7-oktober-antisemitismen/
Studio Expo: Hatet efter 7 oktober: Islamofobin (2024): https://expo.se/podcasts/hatet-efter-7-oktober-islamofobin/
Varför så svårt att definiera antisemitism? (Charlotte Wiberg, 2024): https://expo.se/fordjupning/varfor-sa-svart-att-definiera-antisemitism/
Israels extremhöger har sitt bästa år (Bitte Hammargren, 2024): https://expo.se/fordjupning/israels-extremhoger-har-sitt-basta-ar/
Studio Expo: Extremhögern i Israels regering (2024): https://expo.se/podcasts/extremhogern-i-israels-regering/
Expo behöver ditt stöd
Bli månadsgivare här: https://expo.se/stod-expo/manadsgivare/
Prenumerera på Expo: https://expo.se/tidskriften/prenumerera
---
Studio Expo ger dig som lyssnar fördjupningar om våra avslöjanden, mer om våra granskningar och analyser av högextrema tendenser. Varje vecka i din poddspelare!
Expo är en religiöst och partipolitiskt obunden stiftelse. Vi har granskat och bevakat extremhögern sedan 1995 – för en levande demokrati där rasistiska idéer och organisationer saknar inflytande.
Stöd vår verksamhet genom att bli månadsgivare eller swisha en slant till 123 271 02 59.