Sveriges mest populära poddar

Talkshow i P1

Förintelsens minnesdag, gaybröllopsyra i Thailand och är schlagern utrotningshotad?

55 min • 27 januari 2025

Hur förvaltas minnet av Förintelsen? Är Thailand gayvänligast Asien? Och hur ska det gå för den klassiska schlagern?

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Idag är det 80 år sedan de sista fångarna i förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades. Sedan dess har många judar valt att dölja sin identitet - ibland medvetet, men ibland för att det har gått i arv. I dagens Talkshow undrar vi hur minnet av Förintelsen kan fortsätta förvaltas? Seriekonstnären Joanna Rubin Dranger och historikern Ingrid Lomfors delger sina tankar i studion.

Och så råder det bröllopsyra i Thailand, för nu får samkönade par gifta sig där! Men betyder det att allt är frid och fröjd för hbtq-personer i landet, och hur kommer det sig att Thailand ligger så långt före sina asiatiska grannländer? RFSL:s förbundsordförande Peter Sidlund Ponkala gästar oss.

Nu är det också snart dags för Melloyra! I helgen inleds första deltävlingen - men hur går det egentligen för Mellon? Det har rapporterats om sjunkande tittarsiffror och i Talkshow vill vi veta hur det ska gå för schlagern - är den rent av utrotningshotad? Sveriges Radios Carolina Norén vet mer om den saken.

Programledare: Erik Galli
Bisittare: Katherine Zimmerman
Producent: Amanda Rydman

00:00 -00:00