Hur kan vi få upphandling och innovation att samverka för att skapa större värde? I det här avsnittet samtalar Leif med Lina Svensberg från Compare och DigitalWell Arena, som har unik insikt i både det internationella och nationella perspektivet på ämnet.
Lina hjälper oss att reda ut begreppen, förstå fallgroparna och se hur vi kan kombinera upphandling och innovation på ett smartare sätt. För den offentliga sektorn är det här en avgörande fråga – rätt strategier kan öppna dörrar för lösningar som stärker samhället, förbättrar välfärden och skapar verkligt värde.
Det här avsnittet är ett måste för alla som arbetar med offentliga affärer, innovation och framtidens hållbara samhällsutveckling.
Läs Linas artikel som vi nämner i samtalet:
https://digitalwellarena.se/2025/01/31/innovationsupphandling-reflektioner-kring-definitioner-strategiska-syften-och-angreppssatt/