115 avsnitt • Längd: 55 min • Månadsvis
Upplyst – podden med unik inblick i svenskt näringsliv. Djupgående och analytiska samtal med några av landets mest framstående direktörer och entreprenörer. Ta del av hemligheterna bakom att bygga framgångsrika företag, från strategiska vägval till insikterna som formar framtidens affärer. Inspiration och lärdomar för alla som är nyfikna på näringslivet och investeringar.
Podden görs av Robert Ahldin och Christian Hellman på investmentbolaget Edastra AB som investerar i svenska tillväxtbolag.Producerat av Silverdrake Förlag
www.silverdrakeforlag.se
Redaktör: Marcus Tigerdraake
[email protected]
Klipp: Patrik Sundén
The podcast Upplyst – En podd av Edastra is created by Edastra AB. The podcast and the artwork on this page are embedded on this page using the public podcast feed (RSS).
Edastra träffar Jenny Borg, som sedan ett par år är Head of Operations på SaaS-företaget Modular Finance. Efter att ha börjat sin karriär på Unilever klev hon på en roll hos Modular Finance, då med en personalstyrka om ca 25 personer. Idag, våren 2025, har bolaget drygt 80 anställda och satsar för fullt på att etablera sig i England.
Rickard har varit entreprenör sedan tonåren och är helt självlärd inom det område han verkar idag, vilket är data-hosting och kringliggande tjänster. Tillsammans med hans kompanjon Viktor har Rickard startat flera företag men det är Internet Vikings som idag tar upp det mesta av tiden. Bolaget omsätter över 100 mkr och är inriktat på data-hosting åt spelbolag, främst i USA. Vi bjuds på en rejäl dos entreprenörskap.
Edastra träffar Mikael Johnsson, som med bakgrund på bland annat Investor Growth Capital, 2017 startade en egen investerings-verksamhet. Oxx är en VC-firma som investerar i europeiska B2B SaaS-företag. Under 2023 stängde bolaget sin andra fond på cirka 2 miljarder kronor. Samtalet handlar om just SaaS-företag och investeringar i dessa, men med ett extra fokus på AI samt geopolitik.
Efter en karriär, bl.a. inom finansbranschen, så drog Björn Thorngren igång nattapoteket MEDS tillsammans med två medgrundare 2018. Gänget tog in 7 mkr och slog upp portarna. 2024 omsatte bolaget 840 mkr med ett positivt kassaflöde. Samtalet bjuder på en inspirerande entreprenörsresa, som på inga sätt har nått sitt slut. Framöver finns miljard-vallen som bolaget snart hoppas nå, samtidigt som lönsamheten kan förbättras med skala och ökad andel egna produkter.
1998, efter ett par år på klädkedjan JC, drog Stefan Palm igång en butik utanför Ulricehamn kallad Lager 157. Det dröjde sju år tills att butik två öppnades men sedan dess har bolaget vuxit i raketfart. Vi samtal med Stefan om hans resa som entreprenör men också om mycket annat så som vikten utav balans och att det ofta finns två sidor av samma mynt, inte minst vad gäller viktiga beslut i företagande.
Vi träffar Jonas Hasselberg, som under de senaste åren varit VD för det börsnoterade bolaget Proact. I december 2024 annonserade Jonas sin avgång och han kommer att under 2025 tillträda som VD för cybersäkerhetsföretaget OmegaPoint som ägs av norska PE-firman FSN. Vi diskuterar detta men även Jonas tidigare arbeten på Microsoft, Nokia och Telia. Det bjuds på många lärdomar.
Efter 17 år som småbolagsförvaltare så beslöt sig Mats Gustafsson att lämna Lannebo Fonder 2022. Mats hade en tuff start på sin bana som fondförvaltare år 2000, vilket har präglat honom. Vi bjuds på en inblick hur sättningen efter IT-bubblan sedermera blev grunden till hans förvaltarfilosofi. Det handlar inte alltid om att hitta vinnarna, utan om att undvika förlorarna. Idag ägnar sig Mats åt privata investeringar, styrelsearbete samt hans hjärtefråga vilket är kampen mot diabetes.
Vi träffar Bjärreds stolthet Viktor Svensson, efter Patrik Andersson såklart, som sedan 2018 är VD för teknikkonsulten Rejlers. Vi får ta del av Viktors fantastiska karriär som tog sin början som reporter på Finanstidningen innan han plockas upp av Jonas Wiström som då var VD på ÅF (idag AFRY). Viktorgjorde en kometkarriär på ÅF innan Peter Rejler slog honom en signal. Vi får ta del av erfarenheter kring ledarskap, företagsutveckling och kommunikation.
Koncernchefen för Sectra, Torbjörn Kronander, bjuder på en inspirerande historia om hur Sectra från dess grundade i slutet på 70-talet har vuxit utan externt kapital till att idag vara ett börsnoterat företag med ett marknadsvärde på nästa 50 miljarder kr. Torbjörn berättar historien om hur han digitaliserade röntgenbilder på 80-talet, slogs emot jättarna Siemens och Philips, till att idag ha de ledande produkterna inom området. Vi bjuds även på förhandlingsteknik och otaliga anekdoter.
Vi träffar Creades ordförande Sven Hagströmer för en diskussion om entreprenörskap och investeringar. Vi berör VD-rekryteringar, styrelsearbete, det första mötet med Klarna, likheterna mellan Apple och Avanza samt hur allt startade för Sven med en resa till Genève i unga år. Rubriken till podden kommer från Lalehs låt med samma namn, som Sven ser sig själv i.
Podden träffar Rasmus Melander som driver Sustademy, ett företag inriktat på webbaserade utbildningar med fokus på hållbarhet. Det blir ett samtal om företagsbyggande, hållbarhet, webbaserade affärer, varumärke och vikten av att anställa självgående personer.
Martin har ett spännande CV som inleds med tio år som polis. 2018 lämnade han Nordea för att starta ett bolag som med teknik hjälper banker att upptäcka penningtvätt och andra brott. Acuminor har redan idag kunder över hela världen då problemen bolaget löser tyvärr är globala.
Edastra träffar entreprenören bakom Tretti.se som nyligen tog sig an uppdraget att axla VD-rollen på Revolution Race när dess grundare Pernilla Nyrensten beslöt sig för att sluta. Vi pratar om RVRC och dess strategi men även lärdomar från tidigare företagsresor, däribland Tretti.se.
En liten tjänst av I'm With Friends. Finns även på engelska.